Tamaryszka (Acrocephalus melanopogon)

Tamaryszka, źródło: By ChristopheBernier30 (Own work) [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons
Ptak z rodziny trzciniaki, zaliczany wcześniej do pokrzewkowatych. Nieznacznie mniejszy od mazurka (Passer montanus). Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN). Do naszego kraju wyjątkowo zalatuje (jest to zaledwie kilka stwierdzeń). Gatunkiem podobnym jest rokitniczka (Acrocephalus schoenobaenus), różniąca się między innymi dłuższą, płową brwią oraz kremowym gardłem. Prowadzi skryty tryb życia.
  1. Wygląd
  2. Występowanie
  3. Biotop
  4. Lęgi
  5. Pokarm
  6. Systematyka
  7. Galeria zdjęć

Wygląd

Tęczówka oczna ciemnobrązowa. Dziób ciemnobrązowy, z jaśniejszą nasadą. Brew szeroka, biała. Pasek oczny wąski i czarny. Pasek policzkowy ciemny, wąski. Pokrywy uszne szare. Ciemię ciemne. Gardło białe. Upierzenie rdzawe bądź oliwkowobrązowe. Pierś, boki ciała są rdzawobrązowe. Grzbiet ciemno plamkowany. Podbrzusze jasne. Ogon zaokrąglony. Nogi ciemne. Brak widocznych różnic między obiema płciami. Osobniki młodociane podobne są do dorosłych.
Czy wiesz, że...Tamaryszka została stwierdzona w Polsce trzy razy.

Występowanie

Występuje na południu Europy w Hiszpanii, południowej Francji, we Włoszech, Nizinie Węgierskiej, Bałkanach, w Turcji i Ukrainie. W Zachodniej Azji spotykana jest w Kazachstanie, Uzbekistanie, Turkmenistanie i Iranie. Część osobników na zimowiska migruje na obszary gniazdowania o łagodniejszym klimacie, część odlatuje na inne odpowiednie obszary w południowej Europie, na Bliskim Wschodzie, Indiach i Pakistanie.

Biotop

Zamieszkuje stepy oraz inne ciepłe i suche otwarte tereny. Spotykana zarówno na nizinach, jak i w górach do wysokości 2000 m n.p.m.

Lęgi

Gatunek monogamiczny. Gnieździ się w trzcinach. Gniazdo zbudowane jest z trzcin, wyścielone piórami puchowymi. Przystępuje do jednego, rzadziej dwóch lęgów w roku. Samica składa od 3 do 6 jasnych jaj. Czas wysiadywania (przez oboje rodziców) wynosi około 13-15 dni. Po 12 dniach młode opuszczają gniazdo.

Pokarm

Żywi się zwierzętami bezkręgowymi (w jej diecie dominują owady oraz ich larwy, mięczaki, pajęczaki). Pokarm zdobywa z roślinności, rzadziej w locie.
Tamaryszka, źródło: By ChristopheBernier30 (Own work) [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons Tamaryszka, źródło: By ChristopheBernier30 (Own work) [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Tamaryszka, źródło: By ChristopheBernier30 (Own work) [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Wróblowe
Rodzina:Trzciniaki
Gatunek:Tamaryszka
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź