Tarantula ukraińska (Lycosa singoriensis)

Nazywany/a też: tarantula rosyjska, tarantula południoworosyjska

Сергій Марков [CC BY-SA 4.0], from Wikimedia Commons
Zasięg występowania tarantuli ukraińskiej rozciąga się od centralnej Europy (występuje m.in. w Czechach, Austrii, na Węgrzech), przez Europę Wschodnią, Azję Mniejszą, centralną Azję po Mongolię, Chiny i Koreę.
  1. Budowa
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa

Tarantula ukraińska jest pająkiem z rodziny pogońcowate (Lycosidae). Ciało zbudowane z głowotułowia i odwłoka, gęsto pokryte włoskami. Ubarwienie brązowo czarno szare. Na głowotułowiu występuje 6 par odnóży oraz 4 pary oczu. Cztery małe oczy przednie, ułożone w szeregu oraz dwie większe pary. Pierwszą parą odnóży są szczękoczułki (zwane chelicerami). Druga para odnóży to nogogłaszczki (pedipaly). Szczękoczułki są masywne, wyposażone gruczoły i kolce jadowe. Nogogłaszczki i szczękoczułki są żółto brązowe lub pomarańczowo brązowe. Odnóża kroczne są mocne. Samce są nieznacznie mniejsze od samic.
Czy wiesz, że...Tarantula ukraińska jest największym pająkiem w Europie Środkowej.

Biologia

Tarantula ukraińska zamieszkuje głównie suche stepy porośnięte niską roślinnością trawiastą i krzewiastą. Zwykle spotykana jest z dala od terenów wilgotnych, dolin rzecznych i potoków. Środowisko występowania tarantuli ukraińskiej cechuje się klimatem kontynentalnym z niewielką sumą rocznych opadów. Tarantula ukraińska prowadzi nocny tryb życia. Dzień spędza w ukryciu. Żyje w ziemi, gdzie buduje podziemne nory (sięgające na głębokość 30-60 cm) i wyściela je pajęczyną. Średnica nory wynosi od 2 do 4 cm. Jest organizmem rozdzielnopłciowym. Do rozrodu przystępuje pod koniec lata. Jaja składane są do kokonu. Samica nosi na końcu odwłoka kokon z jajami. Młode po wylęgnięciu przechodzą na odwłoku do samicy. Młode pająki przebywają na odwłoku do dwóch tygodni, później się rozpraszają. Wzrost ciała następuje poprzez linienie. Tarantula ukraińska żyje 3-5 lat. Poluje na swoje ofiary aktywnie, skacząc na nie. Nie tworzy sieci łownych. Atakuje głównie na ziemi. W głównej mierze żywi się bezkręgowcami (owadami i ich larwami oraz pajęczakami). Ukąszenie tarantuli ukraińskiej choć jest bardzo bolesne, nie jest niebezpieczne dla zdrowia.

Bibliografia

  1. “https://fauna-eu.org”; data dostępu: 2018-12-30
  2. “https://araneae.nmbe.ch”; data dostępu: 2018-12-30
  3. “https://caucasus-spiders.info”; data dostępu: 2018-12-30
  4. Liu ZH, Qian W, Li J, Zhang Y, Liang S; “Biochemical and pharmacological study of venom of the wolf spider Lycosa singoriensis”; Journal of Venomous Animals and Toxins including Tropical Diseases; 2009-00-00
  5. przeł. ze słowackiego. Garbarczyk M.; “Świat zwierząt”; PWRiL; 1986-00-00
Tarantula ukraińska Сергій Марков [CC BY-SA 4.0], from Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Tarantula ukraińskaTarantula ukraińska
Tarantula ukraińska z młodymi

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Gromada:Pajęczaki
Rząd:Pająki
Rodzina:Pogońcowate
Rodzaj:Lycosa
Indeks nazw polskich - gromada Pajęczaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź