Trawianka (Perccottus glenii)

By Andshel (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Naturalnie zamieszkuje dorzecze Amuru i wybrzeża Morza Ochockiego, Półwyspu Koreańskiego i Morza Żółtego w Azji. Obecnie jednak zasięg ryby znacznie się rozprzestrzenił. Została sztucznie wprowadzona i stała się gatunkiem inwazyjnym w wielu rzekach i zbiornikach wodnych środkowej Azji i wschodniej Europy. W Polsce występuje miejscami w Wiśle i w dorzeczach Wisły.
  1. Budowa zewnętrzna
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa zewnętrzna

Głowa duża, dwubocznie spłaszczona. Oczy dosyć duże, wysoko osadzone. Pysk duży w położeniu górnym. Ciało wydłużone. Ubarwienie ciała w oliwkowo-zielonych tonacjach. Boki ciała pokryte ciemnym wzorem, składającym się z ciemnych plam i smug. Na pierwszej płetwie grzbietowej występują 2-3 ciemne pasy, a na drugiej kilka rzędów drobnych plamek. Brzuch ciemno plamkowany. Brak linii bocznej. Łuska pokrywająca ciało ktenoidalna oraz cykloidalna. Niewielkie płetwy brzuszne są umiejscowione pod płetwami piersiowymi. Dwie płetwy grzbietowe. Druga płetwa grzbietowa jest dłuższa, wyższa oraz bardziej zaokrąglona od pierwszej. Płetwa odbytowa przypomina drugą płetwę grzbietową. Płetwa ogonowa jest duża i zaokrąglona. Dymorfizm płciowy jest nieznaczny. Samce można rozróżnić po płetwach grzbietowych, które są bliżej siebie osadzone. Dodatkowo w okresie rozrodu u samców ubarwienie ciała ciemnieje.
Czy wiesz, że...W naszym kraju trawianka jest gatunkiem inwazyjnym, w związku z tym nie jest objęta żadną forma ochrony.

Biologia

Zwierzę zamieszkuje głównie jeziora, zbiorniki zaporowe, starorzecza i stawy. Jednak często spotykana jest również w rzekach o spokojnym nurcie. Preferuje głównie strefę przybrzeżną. Do rozrodu przystępuje, w zależności od miejsca występowania, od maja do czerwca, przy temperaturze wody 15-20 stopni Celsjusza. Tarło jest porcyjne. Samica składa od 1 tys. do 23 tys. ziaren ikry. Ikra składana jest na roślinność, kamienie. Średnica jaj wynosi około 1 mm. Samce strzegą ikry oraz larw. Rozwój ikry wynosi 10-12 dni. Wylęg larw trwa 2-3 dni. Larwa po wykluciu mierzy około 4,5-5 mm. Dojrzałość płciową osiąga po drugim roku życia. Żyje do 7 lat. Żywi się bezkręgowcami (owadami, ich larwami, skorupiakami) oraz narybkiem.
By Andshel (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons By Andshel (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

By Andshel (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Rodzaj:perccottus
Gatunek:Trawianka
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź