Trzciniak (Acrocephalus arundinaceus)

Nazywany/a też: trzciniak drozdówka, trzciniak zwyczajny

Fot. Marek Szczepanek
Większy i smuklejszy od wróbla, wierzch ciała ma jasnobrązowy, spód kremowy. Dziób jest brunatny i stosunkowo duży. Nad okiem widać wyraźną, jasną brew. Czasami stroszy pióra na głowie.
  1. Biotop
  2. Występowanie
  3. Lęgi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Biotop

Najczęściej zamieszkuje rozległe trzcinowiska, ale również wąskie pasy trzcin w pobliżu zbiorników wodnych.
Czy wiesz, że...Tam, gdzie gniazduje trzciniak, sąsiadujące z nim, mniejsze od niego trzcinniczki czekają z rozpoczęciem lęgów, aż będzie on bliski ukończenia wychowywania swojego potomstwa;

Występowanie

Areał lęgowy obejmuje Europę bez północy, Kaukaz, Azję Mniejszą, środkowo-zachodnią Azję oraz północno-zachodnią Afrykę. Jest gatunkiem wędrownym, zimuje w tropikalnej Afryce i północnych Indiach. W Polsce jako ptak lęgowy jest nieliczny, lokalnie średnio liczny lub liczny, rozmieszczony bardzo nierównomiernie lecz we wszystkich niżowych regionach kraju. W okresie wędrówek bywa spotykany niekiedy z dala od wód.

Lęgi

Trzciniak wyprowadza 1 lęg w roku, na przełomie maja i czerwca. Gniazdo jest silnie przymocowane bokami do kilku łodyg trzcin rosnących w wodzie. Ma ono kształt głębokiego koszyczka zbudowanego z wąskich pasm liści trzciny oraz włókien roślinnych. Wyściółkę stanowią zazwyczaj kłoski trzcinny. Składa 4-6 zielonkawych jaj, obficie plamkowanych. Wysiadują oboje rodzice przez ok. 2 tygodnie. Pisklęta opuszczają gniazdo po 12-14 dniach.

Pokarm

Pożywienie trzciniaka stanowią owady.
Trzciniak, Acrocephalus arundinaceus, Great Reed Warbler Fot. Marek Szczepanek

Galeria zdjęć

Trzciniak, Acrocephalus arundinaceus, Great Reed Warbler

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Wróblowe
Gatunek:Trzciniak
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź