Trzcinniczek (Acrocephalus scirpaceus)

Nazywany/a też: trzcinniczek zwyczajny, trzcionka

Młody ptak, fot. Marek Szczepanek
Jest mniejszy od trzciniaka, ale bardzo podobny, zarówno do niego, jak i do łozówki. Ma jasnobrązowy wierzch ciała, kremowy spód, niewyraźną, żółtawą brew, ciemne nogi. Dymorfizm płciowy nie występuje. Osobniki młodociane są bardziej żółtawooliwkowe.
  1. Biotop
  2. Występowanie
  3. Lęgi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Biotop

Trzcinniczek zasiedla szuwary nadwodne o niezbyt zwartej trzcinie. Gniazduje w ich przybrzeżnym pasie. W czasie przelotów pojawia się także w gąszczach krzewów.
Czy wiesz, że...Dzięki znakowaniu trzcinniczków kolorowymi obrączkami wykryto u samców skłonność do bigamii oraz zwyczaj łączenia się ich w luźne grupy śpiewacze;

Występowanie

Gatunek ten występuje w Europie bez północy i wschodu, w północno-zachodniej Afryce, na Bliskim Wschodzie, w południowej części środkowej Azji. Jest wędrowny, zimuje głównie w tropikalnej Afryce. W Polsce występuje niemal w całym kraju, zwykle jest ptakiem średnio licznym, a tylko w odpowiednich środowiskach licznym, a nawet bardzo licznym (np. w bagiennej dolinie Narwi).

Lęgi

Samica buduje gniazdo w kształcie koszyka, wykorzystując do tego celu pędy roślin, które moczy i oplata na kilku sąsiadujących ze sobą pędach trzciny. Jego brzegi są mocno zawinięte do wewnątrz. Wyprowadza 1, czasami 2 lęgi w roku. Składa 3-5 jaj, zielonkawych w szare plamki. Wysiadują oboje rodzice przez 11-12 dni. Młode opuszczają gniazdo po takim samym czasie. Gniazdo trzcinniczka jest często wybierane przez kukułkę na „dom zastępczy” dla jej pisklęcia.

Pokarm

Trzcinniczek żywi się owadami.
Trzcinniczek, Acrocephalus scirpaceus, Eurasian Reed Warbler Młody ptak, fot. Marek Szczepanek

Galeria zdjęć

Trzcinniczek, Acrocephalus scirpaceus, Eurasian Reed Warbler

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Wróblowe
Gatunek:Trzcinniczek
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź