Ustniczek czarny (Pomacanthus paru)

Źródło: Corel Stock Photo
Na Zachodnie Atlantyku odnotowany od Florydy (USA) i wysp Bahama aż do wybrzeża Brazylii , łącznie z Zatoką Meksykańska i Morzem Karaibskim. Na wschodnie natomiast spotykany na Wyspie Wniebowzięcia oraz kamienistej wyspie St. Paul. Jest gatunkiem popularnym na płyciznach raf koralowych, jednak może on pływać na duże większe głębokości aż do 100 m.
  1. Morfologia
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Morfologia

Ciemne łuski na całym ciele ryby są otoczone żółtą obwódką z wyjątkiem kawałka części grzbietowej oraz brzusznej. W kolorze żółtym jest również pierścień znajdujący się wokół oczu, pasek pod płetwami piersiowymi oraz wydłużone zakończenie płetwy grzbietowej. Pysk ryby jest biały. Maksymalna odnotowana długość dorosłego osobnika wynosiła 41,1 cm.
Czy wiesz, że...
  • Osobniki młodociane czyszczą skórę z pasożytów innym gatunkom ryb z rodziny Carangidae (ostrobokowate), Lutjanidae (lucjanowate), Muraenidae( murenowate), Haemulidae (luszczowate), Acanthuridae (pokolcowate) oraz Labroidei (wargaczowce).

Biologia

Na ogół Pomacanthus paru jest monogamiczny i  tworzy pary w trakcie rozrodu oraz przebywa wśród ukwiałów morskich. Wtedy także wykazują one zachowania terytorialne oraz razem bronią zamieszkałego przez siebie obszaru. Należy do gatunków wszystkożernych, których dieta składa się z gąbek, glonów morskich, mszywiołów, koralowców oraz osłonic. Mięso tej ryby jest bardzo atrakcyjne kulinarnie. Gatunek również bardzo chętnie hodowany przez akwarystów oraz rozmnażany w niewoli. Odnotowany przypadki zatrucia się toksynami ciguatera po spożyciu ryb.
Ustniczek czarny, Pomacanthus paru, French angela Źródło: Corel Stock Photo

Galeria zdjęć

Ustniczek czarny, Pomacanthus paru, French angelaUstniczek czarny, Pomacanthus paru, French angelaUstniczek czarny, Pomacanthus paru, French angela
Ustniczek czarny, Pomacanthus paru, French angelaUstniczek czarny, Pomacanthus paru, French angela

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź