Wampir zwyczajny (Desmodus rotundus)

Wampir zwyczajny należy do rodziny liścionosowate (Phyllostomidae). Jest jedynym współcześnie żyjącym gatunkiem w rodzaju Desmodus. Ubarwienie ciała szaro brązowe. Spód ciała jest jaśniejszy. Uszy są spiczaste. Błona ogonowa nie występuje. Samice są nieco większe od samców.
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Wampir zwyczajny zamieszkuje Amerykę Środkową i Amerykę Południową. Spotykany jest na dużym obszarze rozciągającym się od Meksyku na północy, przez Kostarykę, Panamę, Kolumbię, Wenezuelę, Gujanę. Ekwador, Peru, Brazylię, Boliwię, Paragwaj, Urugwaj, po północną Argentynę i północne Chile.
Czy wiesz, że...U wampira zwyczajnego występuje zjawisko altruizmu odwzajemnionego. Wampiry zwyczajne pomagają sobie nawzajem, w sytuacji gdy któremuś członkowi stada nie uda się pożywić inne nietoperze przekazują mu część zdobytej przez siebie krwi.

Tryb życia

Wampir zwyczajny występuje na obszarach o klimacie tropikalnych i podzwrotnikowym. Zamieszkuje różnorodne lasy tropikalne lub suche. Na kryjówki wybiera zarówno duże jaskinie, jak i szczeliny skalne i dziuplaste drzewa. Spotykany jest również w opuszczonych budynkach, sztolniach i kopalniach. Żyje w koloniach. Prowadzi nocny tryb życia. Dzień spędza w ukryciu. Po za lataniem, porusza się po ziemi. Na liście IUCN ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC).

Odżywianie

Wampir zwyczajny żywi się wyłącznie krwią innych zwierząt (ssaków, ptaków). Ostrymi zębami nacina skórę, następnie zlizuje wypływającą krew. Jego ślina zawiera substancje zapobiegające krzepnięciu krwi.

Rozmnażanie i rozwój

Wampir zwyczajny tworzy grupy haremowe składające się z samic z młodymi i samca. Do rozrodu może przystępować więcej niż raz w roku. Rozród odbywa się przez cały rok, ze szczytem od kwietnia do maja i od października do listopada. Ciąża trwa 7 miesięcy. Samica rodzi zwykle jedno, rzadziej dwa młode. Po porodzie potomstwo waży ok. 5-7 g. Do pierwszego miesiąca życia młode karmione są mlekiem. W drugim miesiącu ich dieta wzbogacona jest o krew. W czwartym miesiącu młode towarzyszą samicom podczas polowań. Wampir zwyczajny dojrzewa płciowo przed pierwszym rokiem. Na wolności żyje do 12 lat.

Bibliografia

  1. Barquez R., Perez S., Miller B., Diaz M.; “Desmodus rotundus”; The IUCN Red List of Threatened Species; 2015-00-00
  2. Dietz C., von Helversen O., Nill D.; “Nietoperze Europy i Afryki północno-zachodniej.”; Multico; 2009-00-00
  3. “https://www.life.umd.edu”; data dostępu: 2019-02-03
Wampir zwyczajny Uwe Schmidt [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Wampir zwyczajnyWampir zwyczajny
Kolonia wampirów zwyczajnych

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzaj:Wampir
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź