Waran z Komodo (Varanus komodoensis)

Nazywany/a też: smok z Komodo

By Mark Dumont (Flickr: There Be Dragons) [CC BY 2.0 ], via Wikimedia Commons
Waran z Komodo jest gadem łuskonośnym. Jego głowa jest duża. Pysk zaokrąglony. Język jest na końcu rozdwojony. Szyja długa oraz gruba. Tułów jest krępy. Ogon długi (równy połowie długości ciała), przy nasadzie gruby, a w końcowym odcinku bocznie spłaszczony. Barwa ciała szarobrązowa, ciemno plamkowana. Odnóża mocne. Palce są zakończone ostrymi, zakrzywionymi pazurami. Dymorfizm płciowy nie jest wyraźny. Samce są większe od samic.
  1. Występowanie
  2. Środowisko i tryb życia
  3. Rozmnażanie
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Waran z Komodo jest endemitem Indonezji. Występuje na niewielkich, izolowanych obszarach na wyspie Flores oraz na wyspach Gili Motang, Gili Dasami, Rinca i Komodo. Dawniej zamieszkiwał całą wyspę Flores i inne okoliczne wyspy, m.in. Padar.
Czy wiesz, że...Waran z Komodo jest największą współcześnie żyjącą jaszczurką na świecie. Jest też bardzo szybki, potrafi osiągnąć prędkość do 20 km na godzinę.

Środowisko i tryb życia

Waran z Komodo zamieszkuje luźno porośnięte drzewami lasy sawannowe, krzewiaste i trawiaste otwarte przestrzenie, obszary skaliste, wybrzeża morskie. Prowadzi dzienny, lądowy, rzadziej nadrzewny tryb życia. Młode osobniki przebywają na drzewach, dorosłe na ziemi. Noc spędza w wykopanych przez siebie norach. Żyje zwykle samotnie. Waran z Komodo jest gatunkiem narażonym na wyginięcie (kategoria VU na liście IUCN). Wpisany jest do konwencji CITES (załącznik I). Do jego zagrożeń zaliczyć można utratę siedlisk oraz zmniejszenie bazy pokarmowej.

Rozmnażanie

Waran z Komodo jest organizmem jajorodnym. Może rozmnażać się na drodze partenogenezy. Gody odbywają się między majem a sierpniem. Samica kopie dołek w ziemi, do którego następnie składa jaja. Składanie jaj odbywa się we wrześniu. Samica składa zwykle do kilkunastu jaj (może ich złożyć od 1 do 30). Średnica jaj wynosi 12 cm. Rozwój trwa ok. 8 miesięcy. Młode po wylęgu mierzą 37-40 cm i ważą około 100 g. Waran z Komodo osiąga dojrzałość płciową między 9 (samice) a 10 (samce) rokiem życia. Żyje do 50 lat.

Pokarm

Waran z Komodo jest zwierzęciem mięsożernym. Żywi się kręgowcami (gady, ptakami oraz ich jajami i ssakami) oraz padliną. Swoje ofiary kąsa. Jest jadowity.
Waran z Komodo By Mark Dumont (Flickr: There Be Dragons) [CC BY 2.0 ], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Waran z KomodoPara waranów w miłosnym uścisku
Walczące warany

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Gady
Rodzina:Waranowate
Rodzaj:Varanus
Indeks nazw polskich - gromada Gady
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź