Wargacz garbogłowy (Cheilinus undulatus)

Fot. Andrzej Kasiński
Gatunek zamieszkujący tropikalne wody Indo-Pacyfiku od Morza Czerwonego w kierunku wybrzeża Południowej Afryki na Oceanie Indyjskim oraz od Wysp Riukiu do Nowej Kaledonii i wysp Tuamotu należących do Polinezji Francuskiej. Cheilinus undulatus jest stale związany z rejonami raf koralowych, występuje do głębokości 100 m.
  1. Budowa zewnętrzna
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa zewnętrzna

Ryba osiągające duże rozmiary, nawet do 229 cm długości, oraz wagę – nawet do 191 kg. U osobników dorosłych występuje widoczny wypukły garb na górnej części głowy, oraz dobrze rozwinięte, mięsiste usta. Oko jest stosunkowo nieduże w porównaniu z potężną głową oraz pod oczami znajdują się dwie czarne, krótkie linie. Osobniki młodociane posiadają bladozielone łuski, na których znajdują się wydłużone ciemne kropki układające się w kratkę.

Biologia

Należą do stosunkowo długo żyjących gatunków, najstarszy odnotowany osobnik dożył 32 lat. Również zaliczają się one do gatunków nektobentosowych i zwykle przebywają w strefie od 2 do 60 metrów głębokości. Osobniki dorosłe zazwyczaj występują pojedynczo, jednak czasami łączą się w pary. W ciągu dnia najczęściej wędrują w rejonach raf koralowych, natomiast w nocy odpoczywają oraz chowają się w bezpiecznych jaskiniach.Osobniki młodociane są bardzo liczne w miejscach, gdzie występują koralowce z rodzaju Acropora sp. Dieta Cheilinus undulatus składa się głównie z mięczaków, ryb, jeżowców, skorupiaków i innych bezkręgowców. Jest jednym z niewielu gatunków żywiących się toksycznymi zwierzętami, np. ślimakami morskimi, rybami z rodziny Ostraciidae oraz rozgwiazdami z gatunku Acanthaster planci. Cheilinus undulatus jest bardzo eksploatowanym gatunkiem w rybołówstwie, akwakulturze, wędkarstwie sportowym oraz w akwarystyce.
Wargacz garbogłowy, Cheilinus undulatus, humphead wrasse, Napoleon Fot. Andrzej Kasiński

Galeria zdjęć

Wargacz garbogłowy, Cheilinus undulatus, humphead wrasse, NapoleonWargacz garbogłowy, Cheilinus undulatus, humphead wrasse, NapoleonWargacz garbogłowy, Cheilinus undulatus, humphead wrasse, NapoleonWargacz garbogłowy, Cheilinus undulatus, humphead wrasse, NapoleonWargacz garbogłowy, Cheilinus undulatus, humphead wrasse, Napoleon
Wargacz garbogłowy, Cheilinus undulatus, humphead wrasse, NapoleonWargacz garbogłowy, Cheilinus undulatus, humphead wrasse, NapoleonWargacz garbogłowy, Cheilinus undulatus, humphead wrasse, NapoleonWargacz garbogłowy, Cheilinus undulatus, humphead wrasse, Napoleon

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Rodzina:Wargaczowate
Rodzaj:Cheilinus
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź