Warzęcha różowa (Platalea ajaja)

Źródlo: Corel Stock Photo
Głowa warzęchy jest pozbawiona piór, a skóra ma szarawą barwę. Upierzenie jest biało - różowe. Białe pióra pokrywają całą szyję i przechodzą na grzbiet oraz pierś. Skrzydła, brzuch oraz tylna część ciała posiadają natomiast barwę różową. Dodatkowo, skrzydła zdobi szeroki pas czerwonych piór. W ogonie zaś wyróżniają się pióra pomarańczowej barwy. Charakterystyczną cechą tego rodzaju, której zawdzięcza on swą nazwę jest długi i rozszerzony na końcu dziób. Tęczówki są jasne. Nogi są różowej barwy.
  1. Występowanie
  2. Środowisko życia
  3. Lęgi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Zasięg występowania tego gatunku obejmuje Amerykę Centralną, południowe regiony Ameryki Północnej oraz Amerykę Południową. Z wysp – zalatują na Karaiby ( choć nie są tam stałymi bywalcami). Na zimę populacje zamieszkujące północne rubieże zasięgu migrują na  jego południe.
Czy wiesz, że...
  • Niezwykły dziób może sprawiać trudności w odgadywaniu pokrewieństw tych ptaków. Ich najbliższymi krewnymi są dostojnie wyglądające ibisy.
  • Pisklęta warzęchy różowej są opierzone na całym ciele, dopiero z czasem skóra ich głowy staje się naga.
  • Słowo "warzęcha" to dziś już nieużywany synonim słowa łyżka.  Dziób tych ptaków przypomina swym kształtem łyżkę.

Środowisko życia

Preferuje rozległe podmokłe tereny jak rozlewiska i delty rzek, czy mokradła. Większość z tych siedlisk jest słodkowodna lub o umiarkowanym stopniu zasolenia. Rzadziej ptaki te zatrzymują się nad słonymi wodami. Tworzą zwykle małe stada, rzadziej przebywają samotnie.

Lęgi

Ptaki te tworzą tłumne kolonie rozrodcze. Ponieważ zasięg warzęchy rozciąga się z północy na południe na tysiące kilometrów, na różnych szerokościach geograficznych ptaki te przystępują do lęgów w nieco innym czasie. Gniazdo warzęchy znajduje się nad wodą. Zwykle jest dobrze ukryte wśród przybrzeżnej roślinności. Samica buduje je sama z materiałów których dostarcza jej samiec. Samica składa zwykle trzy jaja. Oboje rodziców wysiaduje je cierpliwie i opiekuje się swym potomstwem.

Pokarm

Warzęcha wyławia z wody rozmaite bezkręgowce ( owady, mięczaki etc.) oraz drobne kręgowce ( np. ryby). W poszukiwaniu swej zdobyczy warzęchy całymi dniami brodzą w płytkiej wodzie z zanurzonym w niej dziobem. Przy jego pomocy przeczesują denne osady, wypłaszając kryjące się w nich organizmy.
Warzęcha różowa, Platalea ajaja, Roseate Spoonbill Źródlo: Corel Stock Photo

Galeria zdjęć

Warzęcha różowa, Platalea ajaja, Roseate Spoonbill
Warzęcha różowa, Platalea ajaja, Roseate Spoonbill

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rodzina:Ibisowate
Rodzaj:Platalea
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź