Wąż wielkooki (Bogertophis subocularis)

Fot. Michał Kaczorowski
Wąż wielkooki to średniej wielkości wąż o stosunkowo smukłym ciele. Głowa wyraźnie wyodrębniona, uwagę zwracają duże oczy o okrągłej źrenicy. Ubarwienie zróżnicowane w zależności od podgatunku, obszaru występowania i genetycznych cech danej populacji. Przeważnie podstawową barwą jest żółto-brązowa lub też czerwono-brązowa. Na tym tle charakterystyczne wzór z czarnych lub ciemnobrązowych plam o kształcie przypominającym literę H. Spotykane są także osobniki u których plamy prawie nie występują, lub tez są nieznacznie ciemniejsze od barwy podstawowej. W hodowli amatorskiej spotyka się kilka odmian barwnych zarówno albinotycznych (na jasno-żółtym tle lawendowy wzór) jak i aksantycznych (pozbawione żółtego barwnika a więc przeważnie jasnoszare).
  1. Występowanie
  2. Środowisko i tryb życia
  3. Rozmnażanie
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Wąż wielkooki jest spotykany w południowej części Stanów Zjednoczonych oraz w północnej części Meksyku.
Czy wiesz, że...
  • Z uwagi na atrakcyjny wygląd (szczególnie przez duże oczy) a także niewielkie wymagania jest gatunkiem coraz popularniejszym w hodowli amatorskiej. Przy prawidłowych warunkach utrzymania może dożyć nawet 20 lat.
  • Nazwa rodzajowa tego węża (Bogertophis) upamiętnia znanego amerykańskiego herpetologa: Charles`a Mitchill Bogert`a, natomiast gatunkowa (subocularis) odnosi się do ułożenia i ilości łusek na głowie węza.

Środowisko i tryb życia

Wąż wielkooki jest przeważnie spotykany na terenach skrajnie suchych. Najczęściej są to kamieniste pustynie i półpustynie a także tereny skaliste. W związku z wysokimi temperaturami panującymi na tych obszarach, większość zwierząt tu żyjących (w tym jego ofiar) jest aktywnych w nocy. Nie inaczej jest w przypadku tego węża, który dzień spędza przeważnie w kryjówce (np. rozpadlina skalna, pod korzeniami, usypiska kamieni) a na polowanie wyrusza o zmierzchu i w nocy.

Rozmnażanie

Dojrzałość płciową wąż wielkooki osiąga przeważnie w trzecim roku życia. Gody mają miejsce przeważnie w maju lub w czerwcu, dwa miesiące później samica składa kilka jajek zazwyczaj w nieco bardziej wilgotne i osłonięte miejsca. Młode legną się po kolejnych 2-3 miesiącach, a więc późną jesienią i przeważnie aż do wiosny pozostają w pobliżu gniazda. Świeżo wyklute węże mierzą około 30 cm długości.

Pokarm

Podstawę pożywienia dorosłych węży wielkookich stanowią wszelkie drobne gryzonie, przeważnie są to myszoskoczki. Osobniki młode obok gryzoni polują też na drobne jaszczurki.
Wąż wielkooki, Bogertophis subocularis, Trans-Pecos rat snake Fot. Michał Kaczorowski

Galeria zdjęć

Wąż wielkooki, Bogertophis subocularis, Trans-Pecos rat snake

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Gady
Rodzina:Połozowate
Indeks nazw polskich - gromada Gady
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź