Muchówka małych rozmiarów. Głowa duża i zaokrąglona. Jedna para dużych oczy złożonych, o czerwonej barwie. Trzy przyoczka. Czułki krótkie, trójczłonowe. Narząd gębowy typu liżącego. Tułów krępy. Odwłok szeroki, w czarne pasy. Ubarwienie ciała jasnobrunatne. Ciało pokryte szczecinami. Jedna para błoniastych skrzydeł. Druga para skrzydeł jest zredukowana i występuje w postaci przezmianek. Powierzchnia skrzydeł jest przejrzysta. Skrzydła składane są płasko, na odwłoku, wzdłuż osi ciała. Odnóża krótkie, złożone z trzech segmentów. Występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Samce są nieznacznie mniejsze od samic i różnią się czarnym zakończeniem odwłoka, który dodatkowo jest węższy niż u płci przeciwnej. Larwy są jasne, kremowo-białe. Poczwarki są barwy jasnobrązowe. Ciało poczwarki z jednej strony jest ostro zakończone, natomiast drugi koniec kończy się tępo i występują na nim dwa wyrostki.
Muszka owocówka pierwotnie zamieszkiwała krainę palearktyczną obecnie występuje niemal na całym świecie. Miejscami niedostępnymi dla tego owada są jedynie pustynie, wysokie góry i obszary arktyczne. Ze względu na szeroki zasięg występowania spotykana jest w bardzo różnorodnych siedliskach. Przebywa głównie w pobliżu ludzi, dzięki którym opanowała cały świat.
Gatunek poligamiczny. Kopulacja odbywa się na fermentujących owocach, następnie na owoce składane są jaja. Z jaj wylęgają się larwy i rozpoczynają żerowanie. Samica może złożyć do 400 jaj. Rozwój trwa do 2 tygodni. Żyje do około czterech tygodni.