Wywilżna karłowata (Drosophila melanogaster)

Nazywany/a też: drozofila, drozofila karłówka, muszka owocowa, octówka, wywilżnia, wywilżanka

By Botaurus (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons
Muchówka małych rozmiarów. Głowa duża i zaokrąglona. Jedna para dużych oczy złożonych, o czerwonej barwie. Trzy przyoczka. Czułki krótkie, trójczłonowe. Narząd gębowy typu liżącego. Tułów krępy. Odwłok szeroki, w czarne pasy. Ubarwienie ciała jasnobrunatne. Ciało pokryte szczecinami. Jedna para błoniastych skrzydeł. Druga para skrzydeł jest zredukowana i występuje w postaci przezmianek. Powierzchnia skrzydeł jest przejrzysta. Skrzydła składane są płasko, na odwłoku, wzdłuż osi ciała. Odnóża krótkie, złożone z trzech segmentów. Występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Samce są nieznacznie mniejsze od samic i różnią się czarnym zakończeniem odwłoka, który dodatkowo jest węższy niż u płci przeciwnej. Larwy są jasne, kremowo-białe. Poczwarki są barwy jasnobrązowe. Ciało poczwarki z jednej strony jest ostro zakończone, natomiast drugi koniec kończy się tępo i występują na nim dwa wyrostki.
  1. Występowanie
  2. Pokarm
  3. Rozród
  4. Systematyka
  5. Galeria zdjęć

Występowanie

Muszka owocówka pierwotnie zamieszkiwała krainę palearktyczną obecnie występuje niemal na całym świecie. Miejscami niedostępnymi dla tego owada są jedynie pustynie, wysokie góry i obszary arktyczne. Ze względu na szeroki zasięg występowania spotykana jest w bardzo różnorodnych siedliskach. Przebywa głównie w pobliżu ludzi, dzięki którym opanowała cały świat.
Czy wiesz, że...Od 1910 roku gatunek używany do badań genetycznych. Muszka owocowa jest organizmem modelowym, przez takie cechy jak duża płodność, szybki rozwój, a przede wszystkim przez posiadanie czterech, ogromnych rozmiarów chromosomów, które umożliwiły ustalić położenie poszczególnych genów

Pokarm

Organizm roślinożerny. Pożywia się drożdżami pochodzącymi z rozkładających się owoców. Owad ten, żeruje także na przetworach owocowych, winie oraz occie.

Rozród

Gatunek poligamiczny. Kopulacja odbywa się na fermentujących owocach, następnie na owoce składane są jaja. Z jaj wylęgają się larwy i rozpoczynają żerowanie. Samica może złożyć do 400 jaj. Rozwój trwa do 2 tygodni. Żyje do około czterech tygodni.
By Botaurus (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons By Botaurus (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

By Botaurus (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Gromada:Owady
Rząd:Muchówki
Rodzaj:Drosophila
Indeks nazw polskich - gromada Owady
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź