Żaba błotna (Lithobates palustris)

Nazywany/a też: pickerel frog

Lithobates palustris
Żaba błotna to średniej wielkości żaba o budowie typowej dla przedstawicieli rodziny żabowatych (Ranidae). Jest jednym z kilkunastu trudnych do odróżnienia od siebie północnoamerykańskich gatunków, łącznie określanych jako "żaby lamparcie". Wszystkie prowadzą półwodny tryb życia i mają bardzo zmienne ubarwienie, zazwyczaj jednak z wyraźnymi, regularnymi ciemnymi plamami na wierzchu ciała (stąd nazwa). Gatunek nie jest zagrożony ze względu na duży zasięg geograficzny; mimo to, podobnie jak w przypadku większości płazów, lokalnie występują znaczące spadki populacji ze względu na niszczenie siedlisk i śmiertelność z powodu ruchu drogowego.
 1. Występowanie
 2. Środowisko i tryb życia
 3. Rozmnażanie
 4. Pokarm
 5. Systematyka
 6. Galeria zdjęć

Występowanie

Zasięg żaby błotnej obejmuje wschodnią część Ameryki Północnej - od Nowej Szkocji po wybrzeże Zatoki Meksykańskiej w Teksasie.
Czy wiesz, że...Pokrywający skórę tego gatunku śluz jest toksyczny, co odstrasza niektóre drapieżniki (choć znaczenie tego efektu w przyrodzie nie jest do końca zbadane). W przeciwieństwie do toksyn skórnych większości płazów, śluz jest toksyczny także dla innych gatunków żab. Wystarczy kilkadziesiąt minut spędzonych w jednym pojemniku z żabą Lithobates palustris, żeby doprowadzić do śmierci innych żab (np. żaby lamparciej Lithobates pipiens)

Środowisko i tryb życia

Żaba błotna jest silnie związana z wodą, preferuje czyste i chłodne stawy i strumienie. Na południu zasięgu występują również w silnie przerośniętych roślinnością mokradłach. Mogą występować również w jaskiniach - są często spotykane w obszarach o budowie krasowej, obfitujących w siedliska podziemne. Wiosnę i lato spędzają wśród roślinności na brzegach zbiorników, zimują w mule na dnie stawów, strumieni lub w jaskiniach.

Rozmnażanie

Rozród żaby błotnej następuje wiosną, w zależności od lokalnego klimatu (pamiętajmy o dużym obszarze występowania tego gatunku), zazwyczaj w maju. Samce wydają cichy głos, często wołają również spod wody; z tego powodu gatunek jest trudno wykrywalny podczas godów. Po uchwyceniu samicy w amplexus, samiec zapładnia składane przez nią jaja (zazwyczaj ok. 2-3 tysiące jaj w jednym kłębie skrzeku). Rozwój jaj trwa 10-20 dni, rozwój kijanek - od dwóch do trzech miesięcy.

Pokarm

Tak jak większość podobnej wielkości żab, żaby błotne są oportunistami pokarmowymi - żywią się wszelkiego rodzaju bezkręgowcami: owadami, pająkami itp.

Bibliografia

 1. Redmer M (2010); “Rana palustris LeConte, 1825 - Pickerel Frog. W: Amphibian declines: the conservation status of United States species. Michael Lannoo (ed.)”; University of California Press; 2005-01-01
 2. “Pickerel Frog - Indiana Herp Atlas. Environmental Resources Center, Purdue University”; data dostępu: 2019-10-13
 3. Conant, R. and Collins, J.T. 1991.; “A Field Guide to Reptiles and Amphibians: Eastern and Central North America. Third Edition”; Houghton Mifflin Company, Boston, Massachusetts.; 1991-01-01
 4. DeGraaf, R.M. and Rudis, D.D. 1983; “Amphibians and Reptiles of New England: Habitats and Natural History”; University of Massachusetts Press, Amherst, MA, USA.; 1983-01-01
 5. Holomuzki, J.R. 1995; “Oviposition sites and fish-deterrent mechanisms of two stream anurans”; Copeia: 607-613.; 1995-01-01
Lithobates palustris Lithobates palustris

Galeria zdjęć

Lithobates palustrisLithobates palustris, fot. shutterstock
Lithobates palustris, fot. shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Płazy
Rodzina:Żabowate
Rodzaj:Lithobates
Indeks nazw polskich - gromada Płazy
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź