Żaba szponiasta (Xenopus laevis)

Nazywany/a też: platana szponiasta

Fot. Ben Rschr, GNU/Wikipedia
Krępa żaba o ciele spłaszczonym grzbietowo-brzusznie. Niewielka głowa płynnie przechodzi w szeroki tułów, kończyny przednie krótkie, zakończone stosunkowo długimi palcami, tylne długie i dobrze wykształcone o palcach spiętych błoną pławną. Strona grzbietowa przeważnie jasnobrązowa lub oliwkowo szara, z deseniem nieregularnych, szarawych plam o różnej wielkości. Strona brzuszna jaśniejsza, przeważnie jasnożółta lub szara. Nazwę zawdzięcza obecności pazurków na trzech wewnętrznych palcach tylnych kończyn, które ułatwiają jej zagrzebywanie się w mule.
  1. Występowanie
  2. Środowisko i tryb życia
  3. Rozmnażanie
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Zamieszkuje południową i wschodnia cześć Afryki, jest najczęściej spotykaną żabą wodną na tym kontynencie.  Wypuszczona przez nieodpowiedzialnych miłośników terarrystyki w południowej Kalifornii, stworzyła tam stabilną populację.
Czy wiesz, że...
  • Podobnie jak inni przedstawiciele tej rodziny nie posiada języka, stąd widowiskowo wyglądają jej posiłki, kiedy to pomaga sobie palcami łap w nagarnianiu pokarmu..
  • Jest zwierzęciem laboratoryjnym (m in, kiedyś służyła do przeprowadzania prób ciążowych) a także gatunkiem popularnym wśród miłośników terrarystyki.

Środowisko i tryb życia

Najczęściej spotykana w różnego rodzaju wodach stojących, często zasiedla starorzecza i jeziora bujnie porośnięte roślinnością wodną, niekiedy także mniejsze zbiorniki jak sadzawki czy stawy wysychające okresowo. Poza wodą jest spotykana sporadycznie, jedynie gdy zbiornik który zamieszkiwała wysechł i porusza się nieporadnie w mule w poszukiwaniu kolejnego. Jest aktywna przeważnie o zmroku i nocą, dzień spędza wśród plątaniny roślin wodnych. Wraz z porą suchą i wysychaniem zbiorników wodnych często zapada w estywację czyli letarg. Zagrzebuje się wtedy głęboko w mule co chroni ja przed utrata wilgoci i upałem. Wraz z nastaniem pory deszczowej i wypełnianiem się zbiorników wodnych powraca do normalnej aktywności. 

Rozmnażanie

Dojrzałość płciową osiąga przeważnie w drugim roku życia, gody maja miejsce wraz z nastaniem pory deszczowej, przeważnie nocą. Samce w tym czasie wabią partnerki głosem, charakteryzują się także żywszymi kolorami. Jaja są przyklejane w pakietach po kilka sztuk do roślin wodnych, a kijanki lęgną się już po kilkudziesięciu godzinach. Pobierają pokarm przez filtrowanie wody, a do przeobrażenia dochodzi około 2,5-3 miesiące później.

Pokarm

Polują na wszelkie zwierzęta wodne o odpowiedniej wielkości, najczęściej ich łupem padają owady wodne i ich larwy, drobne skorupiaki, niekiedy także narybek lub padlina. Nie gardzą też kijankami własnego gatunku.
Żaba szponiasta, Xenopus laevis, African clawed frog Fot. Ben Rschr, GNU/Wikipedia

Galeria zdjęć

Żaba szponiasta, Xenopus laevis, African clawed frog
Żaba szponiasta, Xenopus laevis, African clawed frog

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Płazy
Rodzaj:Xenopus
Indeks nazw polskich - gromada Płazy
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź