Zadychra pospolita (Branchipus schaefferi)

By Dr.Rankenstein [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Zadychra pospolita występuje w Europie. W większości europejskich krajów uznawana jest za gatunek zagrożony. W Polsce znana jest jest jedynie z dwóch stanowisk w Wielkopolsce i jednego w Małopolsce. W naszym kraju gatunek objęty częściową ochroną gatunkową.
  1. Budowa
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Budowa

Zadychra pospolita jest niewielkim skorupiakiem. Jego ciało jest pozbawione pancerza, wydłużone, bocznie spłaszczone, z wyraźną segmentacją. Barwa ciała jest szaro lub żółtawobrązowa i przezroczysta. Koniec ciała u samców jaskrawoczerwony. Komora lęgowa u samic jasnoniebieska oraz żółtawo pomarańczowa. Ciało zbudowane jest z z głowy, tułowia i odwłoka. Głowa jest stosunkowo duża. Na głowie znajdują się oczy złożone na słupkach oraz dwie pary czułków. Pierwsza para czułków jest zredukowana, krótka i cienka, natomiast druga silnie rozwinięta. Na każdym segmencie tułowia występuje para odnóży, w sumie 11 par. Odnóża są spłaszczone. Odwłok zbudowany jest z 8 segmentów, nie posiada odnóży. Na zakończeniu telsona występują widełki. Występuje wyraźny dymorfizm płciowy. U samców czułki drugiej pary są dłuższe, hakowate, z wyrostkiem czołowym. Ponadto u samic występuje nieparzysta jaskrawa komora lęgowa, a u samców parzysty narząd kopulacyjny.
Czy wiesz, że...Gatunkiem podobnym jest dziwogłówka wiosenna (Eubranchipus grubii), którą od zadychry pospolitej można odróżnić po kształcie głowy. Oba gatunki różnią się również aktywnością w ciągu roku. Dziwogłówka pojawia się wcześniej, bo już wczesną wiosną, natomiast zadychra dopiero w maju.

Tryb życia

Zadychra pospolita występuje od maja do października. Zamieszkuje małe zbiorniki słodkowodne. Spotykana jest głównie w niewielkich, okresowo zanikających oczkach wodnych, rowach melioracyjnych, kałużach i koleinach. Preferuje zbiorniki słabo porośnięte roślinnością lub prawie całkowicie jej pozbawione. Pływa grzbietem skierowanym do dołu. Odnóża służą do oddychania, odcedzania pokarmu oraz do pływania.

Odżywianie

Zadychra pospolita żywi się drobnymi organizmami wodnymi, zarówno fito jak i zooplanktonem. Pokarm odfiltrowuje z wody.

Rozmnażanie i rozwój

Podczas kopulacji samce zadychry pospolitej chwytają samice czułkami drugiej pary. Jaja rozwijają się w komorze lęgowej samicy. Z jaj wylęgają się larwy. Po tygodniu larwa przeobraża się w postać dojrzałą. Zadychra pospolita wytwarza jaja przetrwalnikowe (cysty). Jaja są odporne na przesuszenia, mogą przetrwać poza wodą nawet do 5 lat. Przy sprzyjających warunkach, rozwój przebiega bardzo szybko. Po dwóch godzinach po ponownym wypełnieniu zbiornika następuje wylęg larw. Żyje od 60 do 90 dni.
Zadychra pospolita By Dr.Rankenstein [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Zadychra pospolita

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Skorupiaki
Gromada:Skrzelonogi
Rodzaj:Zadychra
Indeks nazw polskich - gromada Skrzelonogi
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź