Zaroślówka (Acrocephalus dumetorum)

Nazywany/a też: trzcinniak zaroślowy

Zaroślówka. By Shankar70 (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Ptak wielkości mazurka (Passer montanus). Do naszego kraju zalatuje rzadko oraz sporadycznie wyprowadza lęgi. Gatunkami posobnymi są trzcinniczek (Acrocephalus scirpaceus) oraz łozówka (Acrocephalus palustris). Najlepiej rozróżniane po piosence. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN). Wcześniej zaliczany do rodziny pokrzewkowate (Sylviidae).
  1. Wygląd
  2. Występowanie
  3. Biotop
  4. Lęgi
  5. Pokarm
  6. Systematyka
  7. Galeria zdjęć

Wygląd

Tęczówka oczna brązowa. Brew jasna, sięgają za oko. Dziób dosyć długi, z ciemniejszą końcówką. Czoło stosunkowo płaskie. Wierzch brunatnoszary. Boki ciała oliwkowoszare. Spód białawy. Nogi brązowoszare. Brak wyraźnych różnic między obiema płciami. Osobniki młodociane są podobne do dorosłych, choć nieco ciemniejsze z rdzawym odcieniem.
Czy wiesz, że...Nowy gatunek lęgowy w naszym kraju, pierwszy raz stwierdzony w 2011 roku.

Występowanie

Zamieszkuje Eurazję: od Europy Wschodniej, przez Kazachstan, po Ałtaj. Na południe jej zasięg rozciąga się dalej przez Nizinę Turańską, Wyżynę Irańską, po Nizinę Mezopotamską. Zimuje w Azji Południowej.

Biotop

Zwierzę zamieszkuje głównie lasy mieszane i zakrzaczenia wzdłuż dolin rzecznych i strumieni (lasy łęgowe). Spotykana także w oddaleniu od wody i na obszarach częściowo otwartych.

Lęgi

Gatunek monogamiczny, rzadziej poligamiczny. Gnieździ się w roślinności. Gniazdo zbudowane jest z materiałów roślinnych (liści, łodyg), a wyścielona jest włosiem oraz trawą. Przystępuje do jednego lęgu w roku. Samica składa od 4 do 6 jasnozielonych, brązowawo nakrapianych jaj. Czas wysiadywania (głównie przez samicę) wynosi 11-14 dni. Po podobnym czasie młode zyskują zdolność lotu. Oboje rodzice karmią potomstwo.

Pokarm

W głównej mierze żywi się zwierzętami bezkręgowymi (owadami, ich larwami, pajęczakami. mięczakami), pożywia się także, choć rzadziej, pokarmem roślinnym (jagodami). Pokarm chwyta z roślinności, w locie oraz na ziemi.
Zaroślówka. By Shankar70 (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons Zaroślówka. By Shankar70 (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Zaroślówka. By Shankar70 (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Zaroślówka. By Daniel Pettersson (http://www.fagelfoto.se) [CC BY-SA 2.5 se], via Wikimedia Commons

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Wróblowe
Rodzina:Trzciniaki
Gatunek:Zaroślówka
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź