Zaskroniec rybołów (Natrix tessellata)

Zaskroniec rybołów. By Orchi (Self-photographed) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons
Zaskroniec rybołów - głowa podłużna, węższa z przodu. Na jej grzbiecie występują ciemne, niezbyt wyraźne plamy, przypominające u niektórych literę „V”. Oczy duże. Tęczówki żółtobrązowe. Źrenice okrągłe. Ubarwienie ciała zróżnicowane (w oliwkowych zielono-brązowych lub szarawych tonacjach), w zależności od występowania. Strona grzbietowa pokryta ciemnymi plamkami i cętkami. Spód ciała w białych, żółtych lub pomarańczowych barwach, z ciemnym wzorem. Dymorfizm płciowy nie jest zaznaczony, choć samicę są większe od samców. U osobników młodocianych występują żółte plamy na skroniach.
  1. Występowanie
  2. Środowisko i tryb życia
  3. Rozmnażanie
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Zaskroniec rybołów zamieszkuje znaczny obszar południowo-wschodniej Europy i Azji południowo-zachodniej. Obszar występowania tego węża rozciąga się od Włoch i Czech na wschodzie, dalej rozciąga się szerokim pasem od Ukrainy po Irak i Iran, a kończy w skrajnie zachodnich Chinach. Od 2009 roku zaliczany jest również do polskiej herpetofauny - zaobserwowany został w okolicach Cieszyna.
Czy wiesz, że...Zaskroniec rybołów maksymalnie może osiągnąć 1,5 m długości.

Środowisko i tryb życia

Zaskroniec rybołów podobnie do zaskrońca zwyczajnego jest silnie związany z obecnością w siedlisku rzek, stawów, terenów podmokłych i jezior. Zamieszkuje głównie wybrzeża i obszary w pobliżu wód. Jest zwierzęciem lądowo-wodnym, o aktywności dziennej. Dobrze pływa i nurkuje. Hibernuje (gromadnie) na lądzie od października do kwietnia. Gatunek niejadowity. W sytuacji zagrożenia zaskroniec ucieka, udaje martwego, może także wyrzucić cuchnącą wydzielinę z gruczołów kloakalnych. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN).

Rozmnażanie

Zaskroniec rybołów odbywa gody między kwietniem a majem. Samica składa od 6 do 25 jaj, między innymi na wilgotną ziemię, stertę przegniłych liści. Wylęg następuje po 5-10 tygodniach. Młode po wykluciu mierzą od 15 do 25 cm. Dojrzałość płciową osiągają w drugim bądź w trzecim roku życia.

Pokarm

W diecie zaskrońca rybołowa dominują ryby. Zaskroniec rybołów żywi się także, choć w mniejszym stopniu płazami oraz ich larwami. Pokarm zdobywa w wodzie.
Zaskroniec rybołów. By Orchi (Self-photographed) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons Zaskroniec rybołów. By Orchi (Self-photographed) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Zaskroniec rybołów. By Orchi (Self-photographed) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons
Zaskroniec rybołów. By Henrike Mühlichen (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Gady
Rodzina:Połozowate
Rodzaj:Natrix
Indeks nazw polskich - gromada Gady
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź