Zausznik (Podiceps nigricollis)

Nazywany/a też: perkoz zausznik

Zausznik, fot. Dennis Jacobsen/Shutterstock
Ptak wielkości gołębia miejskiego. W locie dobrze widoczna biel na lotkach. Wędrowny, w kraju lęgowy choć nieliczny.
  1. Wygląd
  2. Występowanie
  3. Biotop
  4. Lęgi
  5. Pokarm
  6. Systematyka
  7. Galeria zdjęć

Wygląd

Dziób u niego jest ciemny, mały i zadarty. Tęczówka oka jest czerwona. Opływowy, pękaty tułów. Nogi przesunięte na tył ciała. Płatki skórne okrywają palce. Brak dymorfizmu płciowego, występuje u niego natomiast dymorfizm wiekowy i sezonowy. W okresie godów obie płcie ubarwione tak samo. Charakterystyczne złotawe pióra na bokach głowy. Czarne, wysoko wysklepione ciemię. Głowa, wierzch ciała oraz szyja czarna, spód jasny, a boki rude. W okresie zimowych szarobrązowe ubarwienie, za ciemnymi pokrywami usznymi biały klin. Osobniki młodociane w zimie również mają białe gardło, ale w miejscu białego klina mają płowe upierzenie. Dziób u nich nie jest zadarty, a tęczówka jest ciemna.
Czy wiesz, że...Zauszniki gniazdują w sąsiedztwie śmieszek i rybitw, zapewniając sobie ochronę przed drapieżnikami.

Występowanie

Nieciągły obszar występowania obejmuje pas klimatu umiarkowanego od środkowej Europy po wschodnią Syberię oraz zachodnie i środkowe obszary Ameryki Północnej. Na zimowiska odlatuje na południe od tych obszarów.

Biotop

Zasiedla obszary wodne. Głównie preferuje płytkie doliny rzeczne, rozlewiska, stawy rybne i jeziora z niską roślinnością.

Lęgi

Gniazduje nieraz w koloniach. Małe gniazdo buduje z roślin wodnych w ukryciu. Przeważnie jeden lęg w roku. Samica składa 3 do 4 jasnych jaj. Przy kolejnych lęgach mniejsza ilość jaj - przeważnie jedno. Oboje rodzice wysiadują jaja przez około 20-23 dni. Po wykluciu młode karmione są głównie przez samca, a w późniejszym czasie również przez samicę. Po 4 tygodniach osobniki młodociane usamodzielniają się, a po dwóch latach osiągają dojrzałość płciową.

Pokarm

Zausznik nurkuje za pożywieniem. Żywi się głównie bezkręgowcami, takimi jak owady, skorupiaki oraz (choć rzadziej) kręgowcami - rybami.
Zausznik, fot. Dennis Jacobsen/Shutterstock Zausznik, fot. Dennis Jacobsen/Shutterstock

Galeria zdjęć

Zausznik, fot. Dennis Jacobsen/ShutterstockZausznik, fot. Julian 78/Shutterstock
Zausznik, fot. EvgeniaSevryukova/ShutterstockZausznik, fot. slowmotiongli/Shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rodzina:Perkozy
Rodzaj:Podiceps
Gatunek:Zausznik
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź