Żmija rogata (Cerastes cerastes)

Fot. Michał Kaczorowski
Żmija rogata to niewielka ale stosunkowo masywna żmija o wystających chropowatych łuskach. Uwagę zwraca duża, trójkątna głowa z charakterystycznymi kilkumilimetrowymi wyrostkami w kształcie rogów nad oczami. Oczy o pionowej źrenicy, ogon krótki u niektórych osobników może być czarny. Ubarwienie ciała przeważnie piaskowe, szarożółte, płowe lub jasnobrązowe, często z nieregularnym  wzorem w postaci ciemniejszych, prostokątnych plam na grzbiecie. Strona brzuszna przeważnie kremowa lub jasnożółta. Wyodrębniono kilka podgatunków.
  1. Występowanie
  2. Środowisko i tryb życia
  3. Rozmnażanie
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Żmija rogata występuje w północnej Afryce, od Maroka po Czad a także na Półwyspie Arabskim.
Czy wiesz, że...
  • Dzięki odpowiednim ruchom ciała oraz specyficznej budowie łusek zagrzebanie się w piasku zajmuje żmii rogatej zaledwie kilka-kilkanaście sekund.
  • Chcąc odstraszyć agresora żmija zwija ciało w kształt 8, a obcierające o siebie łuski wydaja charakterystyczny dźwięk przypominający nieco piłowanie. Mimo niewielkich rozmiarów obdarzona jest stosunkowo silnym jadem. Niekiedy bywa hodowana przez doświadczonych terrarystów.

Środowisko i tryb życia

Żmija rogata jest najczęściej spotykana na terenach piaszczystych (m. in. Sahara), niekiedy także na terenach kamienistych lub na skalnych rumowiskach. Obfitość pokarmu zwabia ją w pobliże osad ludzkich, a nawet tymczasowych obozowisk. Aktywna o zmroku i nocą, dzień spędza w kryjówce (pod kamieniami, w skalnych rozpadlinach). Najczęściej zagrzebuje się w piasku tak, że wystają jej tylko oczy i koniec pyska. Porusza się w sposób charakterystyczny dla węży zamieszkujących tereny pustynne, wygięta esowato szybko się przemieszcza przerzucając ciało. Dzięki temu, z gorącym piaskiem styka się tylko niewielki fragment jej ciała, na piasku powstają zaś charakterystyczne, przerywane ślady.

Rozmnażanie

Żmija rogata jest gatunkiem jajorodnym, samica składa kilkanaście jaj (od 10 do ponad 20). Młode legną się po 2-2,5 miesięcznej inkubacji i mierzą wtedy kilkanaście centymetrów. Chociaż padają łupem różnych drapieżników, nie są całkowicie bezbronne – już od pierwszego dnia życiajadowite.

Pokarm

Żmija rogata poluje przeważnie na niewielkie ssaki (zwłaszcza gryzonie lub owadożerne) a także drobne jaszczurki i węże. Sporadycznie dieta może być uzupełniana o drobne ptaki lub ich pisklęta. Młode polują przeważnie na jaszczurki oraz duże szarańczaki (według niektórych źródeł).
Żmija rogata, Cerastes cerastes, Saharan horned viper Fot. Michał Kaczorowski

Galeria zdjęć

Żmija rogata, Cerastes cerastes, Saharan horned viper

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Gady
Rodzina:Żmijowate
Rodzaj:Cerastes
Indeks nazw polskich - gromada Gady
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź
Pasaż zakupowy