Żółw grecki (Testudo hermanni )

Żółw grecki, fot. shutterstock
Żółw grecki należy do rodziny żółwie lądowe (Testudinidae). Reprezentowany jest przez dwa podgatunki. Głowa jest mała, brązowa. Szczęki są w kształcie dzioba. Szyja jest długa. Karapaks jest wysoko wysklepiony. Barwa pancerza żółta, brązowa lub oliwkowo brązowa. Na każdej rogowej tarczy znajduje się ciemna plama. Plastron jest żółtawy lub brązowawy, w czarne plamki. Nogi są mocne. Występuje u niego dymorfizm płciowy. Samice są większe oraz mają krótsze ogony.
  1. Występowanie
  2. Środowisko i tryb życia
  3. Rozmnażanie
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Żółw grecki występuje w południowej Europie. Prawdopodobnie większość populacji zamieszkuje Półwysep Bałkański (głównie Grecję, Albanię, Bułgarię, Macedonię, Czarnogórę, Serbię i Chorwację) oraz Półwysep Apeniński (Włochy). Cały zasięg występowania tego gatunku rozciąga się od Turcji na wschodzie po Hiszpanię na zachodzie, choć w wielu miejscach ma charakter wyspowy. Żółw grecki występuje również na wyspach basenu Morza Śródziemnego (między innymi Sycylia, Sardynia, Korsyka i Baleary). Żółw grecki cieszy się dużą popularnością w domowej hodowli.
Czy wiesz, że...Żółw grecki może krzyżować się z żółwiem stepowym.

Środowisko i tryb życia

Żółw grecki występuje głównie w świetlistych, suchych i wiecznie zielonych lasach śródziemnomorskich z przewagą dębów. Spotykane są zarówno w rozległych lasach śródlądowych, jak i lasach przybrzeżnych. Rzadziej występują na suchych murawach, łąkach i w obszarach rolniczych. Prowadzi dzienny tryb życia. Jego liczebność na świecie maleje. Na liście IUCN jest gatunkiem bliskim zagrożenia (kategoria NT). Wpisany jest do konwencji CITES (załącznik II).

Rozmnażanie

Żółw grecki jest jajorodny. Zapłodnienie jest wewnętrzne. Samica składa do jamy w ziemi od 3 do 12 kremowych jaj. W ciągu jednego roku może przystępować 2-3 razy do rozrodu. Inkubacja trwa 90-120 dni. Młode po wykluciu mierzą ok. 30-35 mm. Płeć młodych jest uzależniona od temperatury inkubacji. Samce osiągają dojrzałość płciową między 8 a 12 rokiem życia, przy długości ciała około 12 cm. Samice dojrzewają między 11 a 13 rokiem, przy długości 15 cm. Żółw grecki żyje średnio do 50-60 lat.

Pokarm

Żółw grecki jest roślinożerny. W jego diecie znaleźć można owoce, kwiaty, liście.
Żółw grecki, fot. shutterstock Żółw grecki, fot. shutterstock

Galeria zdjęć

Żółw grecki, fot. shutterstockPara żółwi podczas kopulacji, fot. shutterstock
Żółw grecki, fot. shutterstockŻółw grecki, fot. shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Gady
Rząd:Żółwie
Rodzaj:Testudo
Indeks nazw polskich - gromada Gady
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź