Piątek 05.03.2021

Bioróżnorodność ma znaczenie! Przekonaj się o tym i posadź las na Kaszubach razem z Orange Flex

Lasy to jedne z najcenniejszych i najbardziej zróżnicowanych biologicznie ekosystemów. Bioróżnorodny las jest miejscem, gdzie rośnie dziesiątki gatunków drzew, kwiatów i mikroorganizmów oraz domem dla wielu zwierząt. Ponadto 1 ha lasu pochłania rocznie nawet 7 ton CO2. To tyle, ile produkują rocznie 4 samochody osobowe. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby nie tylko dbać o już istniejące lasy, ale też tworzyć nowe. Teraz także ty możesz zasadzić zróżnicowany biologicznie las. Wystarczy, że masz numer w Orange Flex lub dołączysz do Planu komórkowego i przekażesz swoje wolne GB.lasfot. getty images
EKO GB to akcja zainicjowana przez Orange Flex, która pozwala na przekazanie niewykorzystanego transferu GB na szczytny cel. Każdy gigabajt przekazany na akcję EKO GB za pomocą aplikacji Orange Flex przyczynia się do zalesienia nowego terenu w Polsce. Im więcej  gigabajtów zostanie przekazanych, tym lepiej. Celem jest zebranie 300 000 GB, które zostaną zamienione na 10 000 m2 lasu. Orange Flex posadzi go we współpracy z Fundacją Las Na Zawsze w miejscowości Męcikał, w otulinie Parku Narodowego „Bory Tucholskie” już wiosną 2021 roku.

Co to jest bioróżnorodność i dlaczego jest tak istotna?


Bioróżnorodność gatunkowa lasu to występowanie różnych gatunków drzew blisko siebie. Taki las ma bardzo duże znaczenie dla lokalnego ekosystemu:
•    Bioróżnorodny las ma większe szanse przetrwania podczas gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Występowanie różnych gatunków drzew w bliskim sąsiedztwie pozwala stworzyć zwartą i mocną bryłę leśną, która może być odporna m.in. na wichury i susze.
•    Bioróżnorodny las pozwala zwiększyć lokalną faunę. Wśród różnych gatunków drzew swój bezpieczny dom odnajdą zwierzęta także różnych gatunków.
Istnieje kilka sposobów na ochronę lasów, w tym: przewidywanie zagrożeń, zapobieganie zagrożeniom oraz zwalczanie przyczyn zmniejszania się bioróżnorodności. Co jednak zrobić, gdy las już zniknął z powierzchni ziemi? Na szczęście nie jest to sytuacja nieodwracalna.
poziomy
źródło: Orange

Przekaż EKO GB i posadź las na Kaszubach – bądź Flex


Bory Tucholskie – czy ta nazwa kojarzy Ci się z pięknym i wiecznie zielonym obszarem? W 2017 roku w Męcikale, miejscowości położonej na terenie otuliny Parku Narodowego „Bory Tucholskie”, doszło do zniszczenia ogromnej powierzchni lasu. Huragan zmiótł z powierzchni ziemi mnóstwo drzew i w ten sposób odebrał dom setkom zwierząt. Na tych obszarach żyją bowiem aż 42 gatunki ssaków, a także mnóstwo ptaków i owadów.

Na szczęście możemy się przyczynić do odbudowy bioróżnorodności tego miejsca. Ty też możesz mieć w tym swój udział. Jeśli korzystasz już z usług Orange Flex, zamień swoje wolne GB dostępne w ramach Planu komórkowego w metry kwadratowe lasu! Każde 30 GB to 1 m2 lasu.

Zbieranie GB zakończy się wtedy, gdy zostanie osiągnięty cel akcji. Niewykorzystane GB możesz przekazywać dowolnie, nawet kilka razy – bez żadnych ograniczeń. Orange Flex pozwoli Ci także śledzić postępy w zbieraniu EKO GB. Jeśli nie masz jeszcze numeru w Orange Flex, sprawdź jak dołączyć. Wybierz Plan komórkowy dopasowany do twoich potrzeb.

art. sponsorowany
Ocena (3.2) Oceń: