Środa 28.12.2022

Co mają wspólnego folia bąbelkowa i sztuka?

W teorii mogłoby się wydawać, że nie ma dwóch innych rzeczy, które miałyby ze sobą tak niewiele wspólnego, jak folia bąbelkowa i sztuka. W praktyce świat materiałów opakowaniowych i świat sztuki łączą się częściej, niż myślisz. Sprawdźmy zatem, co ma wspólnego charakterystyczna folia z pęcherzykami z dziełami artystów.folia babelkowaFolia bąbelkowa w kreatywnych rękach załogi sklepu pakujto.pl

Folia bąbelkowa jako zabezpieczanie dzieł sztuki

Zacznijmy od czegoś prozaicznego, do czego folia bąbelkowa, czy też folia pęcherzykowa została stworzona. Mowa oczywiście o zabezpieczaniu przeróżnych przedmiotów na czas transportu i przechowywania. Ze względu na swoje właściwości folia bąbelkowa świetnie sprawdza się jako ochrona cennych obrazów, rzeźb, a nawet elementów instalacji artystycznych.

Przede wszystkim folia jest wodoodporna, dzięki czemu skutecznie zabezpiecza przedmioty przed wilgocią. Po drugie, folię bąbelkową na metry możesz dowolnie przycinać. W ten sposób szczelnie owiniesz ją wokół elementów nawet o nietypowych rozmiarach i kształtach. Do tego folia bąbelkowa jest wytrzymała, więc kilka warstw tego materiału sprawi, że owinięty nią przedmiot będzie w pełni bezpieczny.

Zresztą powiedźmy sobie wprost, nie ma czegoś takiego jak za bardzo zabezpieczone dzieło sztuki. Zatem im więcej folii bąbelkowej, tym lepiej. Zwłaszcza że folia sama w sobie jest bardzo lekka, zatem w żaden sposób nie utrudnia przewożenia przedmiotów. Wprost przeciwnie, jeśli owiniesz nią jakiś element, bez trudu będziesz mógł go wygodnie złapać i przenieść.

Folia bąbelkowa jako część sztuki

Co jednak ciekawe, folia bąbelkowa służy nie tylko do zabezpieczania sztuki, ale i sama może stać się sztuką. Nie wierzysz?

Bradley Hart to artysta, który na co dzień wykorzystuje folię pęcherzykową jako… płótno. Za pomocą igły i strzykawki wstrzykuje kolorową farbę do pęcherzyków powietrza, odtwarzając w ten sposób znane obrazy lub tworząc autorskie dzieła. Przyglądając się jego obrazom, aż trudno uwierzyć, że to właśnie folia bąbelkowa odpowiada za ich strukturę — z daleka wyglądają jak tradycyjne działa impresjonistów.

Folia bąbelkowa znalazła także uznanie na polskim rynku artystycznym. Jej fragmenty zostały użyte przez Małgorzatę Urbańską do stworzenia ilustracji do jednego z wydań książki „Tuwim. Wiersze wybrane”. Co więcej, to między innymi dzięki tym oryginalnym ilustracjom książka otrzymała prestiżową nagrodę Bologna Ragazzi Award w kategorii Poezja dla dzieci.

Poza tym miejsce dla folii bąbelkowej znalazło się także w świecie mody. Dzięki temu możemy od czasu do czasu ujrzeć na wybiegu modelki ubrane w sukienki, koszulki czy inne części garderoby, uszyte z folii bąbelkowej.

Folia bąbelkowa w popkulturze

Folia bąbelkowa zainspirowała także scenarzystów, zwłaszcza w przypadku filmów i seriali komediowych. Pęcherzyki powietrza mają właściwości amortyzacyjne? Zatem owińmy folią głowę lub inną część ciała naszego bohatera i pozwólmy jego przyjaciołom wypróbować jej skuteczność! Dokładnie taką scenę znajdziesz w jednym z odcinków kultowego serialu „Przyjaciele”. Jeśli znasz ten serial, bez trudu przypomnisz sobie, który z przyjaciół odegrał główną rolę w tej scenie*.

Uważasz, że strzelanie z folii pęcherzykowej jest tak satysfakcjonujące, że nie możesz się od tego oderwać? W jednej części filmu „Naga broń” dokładnie w taki sposób została odwrócona uwaga ochroniarzy, którzy nie mogli przestać pstrykać z pęcherzyków powietrza.

Na co dzień folia bąbelkowa chroni najróżniejsze przedmioty przed zniszczeniem, uszkodzeniami mechanicznymi, wodą, kurzem i innymi zanieczyszczeniami. Jednak jak widzisz, można wykorzystać ją także w służbie sztuki i to nie tylko jako jej zabezpieczenie. Jak sądzisz, w jakich jeszcze okolicznościach napotkamy popularną folię bąbelkową w przyszłości? A w międzyczasie zajrzyj do naszego sklepu internetowego, gdzie możesz kupić folię bąbelkową na własny użytek: https://pakujto.pl/product-category/pianki-i-folie/folia-babelkowa/.

*Oczywiście był to Joey!


art.sponsorowany
Ocena (2.7) Oceń: