Piątek 09.12.2022

Co wpływa na koszt kredytu gotówkowego?

Całkowity koszt kredytu gotówkowego to najważniejszy czynnik, jaki należy wziąć pod uwagę, podpisując umowę z bankiem. Determinuje on to, czy i w jakim stopniu zobowiązanie będzie dla Ciebie opłacalne. Pożyczka czasami przez lata wpływa na kondycję domowego budżetu, dlatego warto sprawdzić, co się składa na jej koszt.kredytfot. fizkes/shutterstock
Czynniki mające wpływ na koszt kredytu gotówkowego

Na ostateczny koszt kredytu gotówkowego wpływają:

●       wysokość odsetek
 
Im wyższe odsetki, tym droższy kredyt. Analizując opcje, które są dostępne na rynku, sprawdzaj zapisy w umowie, aby mieć pewność, że świadomie decydujesz się na konkretne rozwiązanie. Unikaj również zaciągania zobowiązań w parabankach, które zawyżają wysokość odsetek i, choć zawarcie z nimi umowy kredytowej jest pozornie łatwiejsze, to późniejsza spłata zdecydowanie wypada mniej opłacalnie.

●       rodzaj oprocentowania

Oprocentowanie stałe sprawia, że przez określony okres spłaty kredytu raty nie ulegną zmianie. Z kolei oprocentowanie zmienne jest kształtowane przez politykę banku i stawkę referencyjną. Dostępne są także pożyczki z oprocentowaniem malejącym, którego wysokość zmienia się wraz ze spłatą kapitału.

       wysokość prowizji pobieranej przez bank

Jest to jednorazowa opłata pobierana przez bank w momencie zawierania umowy kredytowej.

●       marża banku

Jest to realna kwota zarobku instytucji na udzieleniu konkretnego kredytu. Jej wysokość jest doliczana do każdej raty.

●       ubezpieczenie kredytu

Jest ono rzadko wskazywane jako obowiązkowe w przypadku kredytów gotówkowych. Znacznie częściej występuje podczas zaciągania kredytów hipotecznych, jednak zdarza się także w omawianych zobowiązaniach.

●       opłata przygotowawcza

Na jej wysokość składają się koszty ponoszone przez bank w związku ze sporządzanymi dokumentami, analizą wiarygodności i zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy.

●       dodatkowe koszty

Te mogą być związane z: koniecznością skorzystania z dodatkowych usług świadczonych przez bank, rozpatrzeniem wniosku, obsługą rachunku bankowego.

Aby zapoznać się z tego rodzaju wskaźnikami, przeanalizuj oferty banków, a także szczegółowo sprawdź zaproponowaną umowę kredytową, aby nic Ci nie umknęło.

Jak wybrać korzystny kredyt gotówkowy?

Wybierając kredyt gotówkowy, przede wszystkim przeanalizuj kilka różnych ofert. Jeśli nastawisz się na wybór jednej, np. ze swojego banku, znacznie ograniczasz sobie możliwość wyboru najkorzystniejszej opcji. Aby zobrazować koszty poszczególnych rozwiązań, sprawdź, jak wyglądają interesujące Cię kredyty gotówkowe w rankingach. Tam porównasz m.in. RRSO (Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania), wysokość prowizji pobieranej przez banki, całkowity koszt kredytu czy prognozowaną miesięczną ratę dla danej pożyczki.

Pamiętaj również, by wnikliwie czytać umowę, którą podpisujesz. Dzięki temu unikniesz prawnego zobowiązania się do ponoszenia dodatkowych kosztów, które bank może przewidzieć w ramach przygotowywanej umowy oraz swojej oferty marketingowej. Sprawdź też, kiedy są wypłacane pieniądze po zawarciu umowy, abyś otrzymał je na czas i mógł wykorzystać środki do sfinansowania wybranego celu.


art.sponsorowany

Ocena (2.9) Oceń: