Wspólny ogród, w którym okoliczni mieszkańcy mogą siać i uprawiać zioła, warzywa i kwiaty po raz kolejny zakwitł w okolicach Parku Ulricha na warszawskiej Woli. Ogród Wola tworzony jest przez lokalną społeczność, aktywistów i amatorów ogrodnictwa, którzy wspólnie zagospodarowali niefunkcjonującą przestrzeń, tworząc nowe miejsce spotkań, wypoczynku i wymiany doświadczeń.

W całej Warszawie jest blisko 30 ogrodów społecznościowych. Miejsca, w których na wspólnym kawałku ziemi można siać i uprawiać rośliny, cieszą się bardzo dużą popularnością. Między mieszkańcami, którzy angażują się w pielęgnację ziół, warzyw i kwiatów rodzi się poczucie odpowiedzialności za lokalną przestrzeń, wspólny cel i pretekst do nawiązywania relacji sąsiedzkich.
- Bardzo chętnie angażujemy się w inicjatywy, które mogą pozytywnie wpłynąć na życie okolicznych mieszkańców. Ogród Wola wpisuje się w lokalny krajobraz, jest źródłem inspiracji i miejscem spotkań naszych sąsiadów. W tym roku razem z Fundacją Kulturotwórczą Grupa w Działaniu planujemy wiele aktywności na świeżym powietrzu, związanych bezpośrednio z pielęgnacją roślin i relaksem, ale także edukacją na temat ogrodów, miasta i architektury – mówi Kamila Popławska-Bernatowicz, Marketing Manager Wola Parku.
Idea ogrodów społecznościowych jest prężnie rozwijana na całym świecie. Jednym z najbardziej znanych miejsc tego typu jest berliński Prinzessinengarten, który powstał na terenie poprzemysłowego gruzowiska. Ogród miejski, który został założony w 2009 roku stał się popularnym miejscem, w którym można nie tylko uprawiać rośliny, ale także wypocząć i pysznie zjeść w restauracji, w której serwowane są posiłki powstałe z warzyw i owoców wyhodowanych przez tworzącą go społeczność. Ogród Wola czerpie z tych doświadczeń.
- Nasz ogród to miejsce, w którym można relaksować się, jednocześnie robiąc coś pożytecznego dla siebie i środowiska. W tym roku zaplanowaliśmy szereg spotkań edukacyjnych, podczas których będziemy uczyć się pielęgnacji roślin, a także rozmawiać na temat zieleni i naszego miasta. Ogród Wola jest ważnym elementem miejskiego krajobrazu, o czym świadczy duże zainteresowanie okolicznych mieszkańców w tą inicjatywę – zauważa Martyna Ciszewska, architektka krajobrazu i Prezes Zarządu Fundacji Grupa w Działaniu.
Poza inspirującymi warsztatami kreatywnymi, w tym roku zaplanowano także edukacyjny cykl dla najmłodszych. W ramach Małej Akademii Miejskiej dzieci wraz z rodzicami i opiekunami poznają strukturę i specyfikę Warszawy, dowiedzą się więcej na temat infrastruktury i architektury miejskiej, a także sami staną się projektantami miasta przyszłości.
Każdy może zaangażować się w tworzenie tego miejsca i wziąć udział w bezpłatnych zajęciach organizowanych na terenie ogrodu. W tym sezonie zaplanowano liczne warsztaty poruszające tematykę stolarstwa, kreatywnego pisania, tworzenia sitodruku, drzeworytów i olejków eterycznych. Warsztaty są bezpłatne, wymagane są jednak wcześniejsze zapisy pod adresem e-mailowym: ogrod@ogrodwola.pl
Projekt jest współfinansowany przez m.st. Warszawa.
Aktualny program znajduje się na stronie www.ogrodwola.pl i na
https://www.facebook.com/pg/ogrodwola
źródło:materiały prasowe