Czwartek 14.11.2019

Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury 2019

Związek Polskich Fotografów Przyrody i Kampinoski Park Narodowy zapraszają do Izabelina pod Warszawą na piętnastą edycję międzynarodowego festiwalu fotografii przyrodniczej Wizje Natury, który odbędzie się w siedzibie Parku w weekend 16-17 listopada.wizje natury
Wizje Natury to jedyny w Polsce festiwal poświęcony fotografii przyrodniczej, który gromadzi profesjonalistów i amatorów. To dwa dni wypełnione najwyższej klasy pokazami i pasjonującymi opowieściami o dzikiej przyrodzie. Warto tam być, zwłaszcza w chwili, w której nasz świat, nasze krajobrazy, zwierzęta i rośliny są tak bardzo zagrożone.
Piętnasta edycja Wizji Natury zbiega się z 60-leciem Kampinoskiego Parku Narodowego, dlatego sobotni poranek zaczniemy od szczególnego pokazu, którego celem będzie ukazanie piękna tego niezwykłego kawałka Mazowsza.

Przeniesiemy się też w najzimniejsze regiony świata, choć atmosfera na pewno będzie coraz gorętsza. Pierwszym gościem będzie Wojciech Nawrocki, który zaciągnie nas dosłownie „na dno końca świata”. Nurek i fotograf w styczniu tego roku uwieczniał na fotografiach podwodne życie mieszkańców północnej części Antarktyki oraz nieziemskie krajobrazy dalekiego południa. Celem wyprawy było stworzenie albumu i ilustrowanej książki dla dzieci pod tytułem „Projekt Antarktyka”.
Z mroźnych rejonów przeniesiemy się w tropiki. Zagraniczną gwiazdą jubileuszowej, piętnastej odsłony festiwalu jest Christian Ziegler, ambasador marki Canon, naukowiec fotografujący dla National Geographic. Jego pasją są lasy tropikalne, którym poświęcił znaczną część zawodowego życia. W Izabelinie pokaże swoje najlepsze zdjęcia, a także opowie o tym, co grozi obszarom tropikalnym i jak możemy je chronić.

W sobotę poznamy też twórczość Okręgu Toruńskiego ZPFP. W przerwach festiwalu zapraszamy na wystawę fotograficzną Okręgu Ulotne chwile zatrzymane w kadrze.
W drugiej części dnia poznamy laureatów konkursu na Fotografa Roku 2019 Związku Polskich Fotografów Przyrody. W konkursie biorą udział członkowie ZPFP z całej Polski, a jego laureaci z powodzeniem rywalizują z najlepszymi fotografami świata w międzynarodowych konkursach. Ostatnim punktem sobotniego programu będzie przegląd prac multimedialnych zgłoszonych do konkursu „Wizje Natury 2019” - złożonych ze zdjęć, ujęć filmowych i muzyki „wizji natury”. To widzowie zdecydują, który pokaz otrzyma Nagrodę Publiczności. Nie zabraknie tu niespodzianki związanej z jubileuszowym 15. festiwalem. Laureatów oraz zwycięskie pokazy nagrodzone przez jurorów w konkursie poznamy w niedzielne popołudnie.

Niedziela zapowiada się równie intensywnie również ze względu na jubileusz festiwalu, który poprowadzi członek honorowy ZPFP i główny pomysłodawca „Wizji Natury” Ireneusz Graff. Pokazy najlepszych zdjęć z ostatnich 15 lat ZPFP specjalnie na tą okazję przygotowała utalentowana i utytułowana członkini Związku Joanna Antosik-Żołądek. Znana podróżniczka i fotografka Anita Demianowicz, autorka książki reporterskiej „Końca świata nie było”, opowie o wulkanicznych krajobrazach i przyrodzie Ameryki Środkowej. Dr hab. Sabina Pierużek-Nowak, prezes Stowarzyszenia dla Natury Wilk, zdradzi sekrety codziennego życia polskich wilków i podpowie, jak je fotografować, nie powodując szkód dla dzikich modeli. Jacek Karczewski, prezes stowarzyszenia Ptaki Polskie i autor niedawno wydanej książki „Jej wysokość gęś” podpowie nam, jak zainteresować laików ptakami – najlepszym testem skuteczności jego metod będzie to, czy uda mu się przykuć uwagę publiczności. Późnym popołudniem zajrzymy w miejsca, w które trudno trafić przypadkiem – na bagna i trzęsawiska. Jerzy Grzesiak i Michał Ludwiczak, wielokrotnie nagradzani członkowie ZPFP, przybliżą życie mieszkańców błotnistych brzegów zbiornika Jeziorsko. Festiwal zakończy ogłoszenie wyników konkursu pokazów multimedialnych i pokaz nagrodzonych prac. Warto zostać do samego końca, emocje sięgają wtedy zenitu, a nagrodzone pokazy są zawsze pięknym podsumowaniem dwóch festiwalowych dni.

Jak co roku, goście i widzowie będą mogli zakupić książki o przyrodzie, albumy, sprzęt fotograficzny i inne ciekawe gadżety na licznych stoiskach. Canon Polska - wieloletni partner Związku Polskich Fotografów Przyrody - wspiera Festiwal "Wizje Natury" już po raz szósty. Z myślą o uczestnikach Festiwalu przygotowana została specjalna strefa, gdzie można będzie nie tylko przetestować aparaty (w tym nowy system Canon EOS R), obiektywy i lornetki Canon, ale także skorzystać z konsultacji w zakresie doboru sprzętu do konkretnych fotograficznych potrzeb. Ponadto, Canon Professional Services (CPS) wesprze uczestników podczas Festiwalu swoją wiedzą i fachowością w usłudze zbadaj swój aparat fotograficzny. Nie zabraknie też partnera technicznego ZPFP – firmy Fotoforma, artystów i twórców przyrodniczych gadżetów, produktów dla fotografów przyrody oferowanych przez firmę Foto7, Huga Nature, Sansa Europe, wydawnictw fotograficznych i przyrodniczych jak Magazyn Przyrodniczy Salamandra, Wydawnictwo Poznańskie, Fotografia Masterclass, Miesięcznik Dzikie Życie czy Artibo – Laboratorium Obrazu, oraz stoisk organizacji przyrodniczych promujących ochronę przyrody. Podczas Festiwalu będzie prowadzona tradycyjna akcja dobroczynna „Ciastko dla zwierzaka” na rzecz bezdomnych zwierząt.

Partnerami tegorocznego Festiwalu są firmy Canon Polska, Fotoforma, Miejskie Zakłady Autobusowe z Warszawy oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Festiwal jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych przyrodą i fotografią, a także dla tych, którzy chcą poznać jej pasjonatów – zarówno uznanych amatorów jak i zawodowców.
Dokładny program festiwalu dostępny jest na stronie www.zpfp.pl.

Festiwal odbywa się w weekend 16-17 listopada w Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego przy ulicy Tetmajera 38 w Izabelinie pod Warszawą.

Serdecznie zapraszamy!Wstęp wolny.

Projekt współfinansowany ze środków Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS im. Andrzeja Szczypiorskiego.

źródło:materiały prasowe
Ocena (2.3) Oceń: