Czwartek 09.02.2023

Jak przekazać 1,5% podatku?

Rozliczanie PIT to dla wielu podatników stresujący moment. Urząd skarbowy nie jest miejscem, który kojarzy się dobrze. Długie godziny spędzone nad formularzem PIT, a następnie w kolejkach w urzędzie sprawiają, że rozliczenie podatkowe przyprawia o ból głowy. Na szczęście coraz większą popularnością cieszą się programy, dzięki którym bez wychodzenia z domu można rozliczyć podatek.pityPITax.pl to innowacyjny program do rozliczenia PIT 2023 fot.PITax.pl
Darmowy program do rozliczania PIT nie tylko pozwala uniknąć niepotrzebnych nerwów, ale także daje możliwość przekazania 1,5% podatku na Organizacje Pożytku Publicznego. Wydawać by się mogło, że 1,5% podatku to niewielka kwota. Należy spojrzeć jednak na sprawę szerzej. Podatek może przekazać każdy, dlaczego więc tego nie robić? W artykule podpowiemy jak bezproblemowo przekazać 1,5% na organizacje dobroczynne, jakie organizacje można wesprzeć oraz dlaczego warto to zrobić.
PITax.pl to darmowy program do rozliczania PIT
PITax.pl to darmowy program do rozliczania PIT.
Jak w łatwy sposób przekazać 1,5% podatku?

Z pomocą w przekazaniu podatku przychodzą programy, dzięki którym można złożyć deklarację podatkową online. Program do rozliczenia PIT 2023 to między innymi: https://www.pitax.pl/program-pit/. Jak to działa? Program jest bardzo intuicyjny i prosty w użyciu. Możliwe jest pobranie darmowej aplikacji lub uzupełnienie deklaracji na stronie internetowej. Program umożliwia rozliczenie PIT, a także przesłanie gotowego formularza drogą internetową, bez konieczności stania w kolejkach w urzędzie lub na poczcie. Co więcej, e-PITy dzięki wbudowanym modułom pozwolą dołączyć niezbędne załączniki, uwzględnić ulgi czy progi podatkowe. Istotną kwestią jest fakt, że program pozwala na przekazanie 1,5% podatku, dzięki czemu podatnik ma realny wpływ na działalność wybranej organizacji. Przekazanie 1,5% podatku za pośrednictwem programu jest bardzo proste. Wystarczy odnaleźć nazwę organizacji, którą postanawia się wesprzeć. Można ją wybrać na kilka sposobów, w zależności od kryterium wyboru - zakresu działalności lub terenu działania.  Jeśli więc szczególnie interesuje podatnika ochrona środowiska - wystarczy wybrać daną kategorię, a następnie określić, która z organizacji dostanie wsparcie. Możliwe jest także wybranie organizacji ze względu na obszar. Wielu podatników decyduje się na wsparcie organizacji z własnego rejonu, ponieważ zdają sobie sprawę z lokalnych potrzeb.

Jakie organizacje warto wesprzeć?
 
 Organizacji Pożytku Publicznego jest na terenie kraju bardzo wiele. To od Państwa osobistych preferencji, przekonań zależy wybór tej, którą postanowią Państwo wesprzeć. Wybór może należeć do trudnych. Wszystkie organizacje zasługują na pomoc, jednak 1,5% podatku może otrzymać tylko jedna z nich. W przypadku, gdy podatnik nie może się zdecydować, nie warto porzucać pomysłu przekazania kwoty. Wielu z nas nie potrafiąc podjąć decyzji uznaje, że w takim razie nie przekaże podatku żadnej organizacji. Jest to wielki błąd, ponieważ każde 1,5% podatku może realnie wpłynąć na pozytywne zmiany. Dobrą praktyką będzie przekazywanie swojej części podatku na kwestie, które dotyczą nas wszystkich. Przykładem mogą być organizacje zajmujące się ekologią, ochroną środowiska. Kwestie degradacji środowiska naturalnego, pogarszającej się kondycji powietrza czy recyklingu są ważne zarówno dla nas, jak i przyszłych pokoleń. Podatek warto przekazać również organizacjom, których głównym założeniem jest ratowanie zwierząt. Przykładem może być Zwierzęca Arkadia, która nie tylko ratuje zwierzęta, ale także pomaga znaleźć im kochający dom.
Z PITax.pl rozliczysz e-PITy z uwzględnieniem dostępnych ulg
Z PITax.pl rozliczysz e-PITy z uwzględnieniem dostępnych ulg.
Dlaczego warto przekazać 1,5% podatku?

Powodów, dlaczego warto przekazać 1,5% podatku w PIT za 2022 jest wiele. Bez ponoszenia żadnych kosztów możliwy jest wkład w charytatywną działalność Organizacji Pożytku Publicznego. Osoby składającej deklarację podatkową to nic nie kosztuje. Podatnicy mogą wesprzeć osoby ze swojego otoczenia, które potrzebują pomocy. Możliwe jest również wsparcie w obszarach, które szczególnie są bliskie sercu podatników. Za pomocą niewielkiego gestu, poświęcenia kilku minut, mamy sposobność wesprzeć innych, co dodatkowo sprawi satysfakcję. Jeśli wydaje się, że 1,5% podatku to niewiele warto zastanowić się, ile jeszcze podatników zdecyduje się na wybór określonej organizacji. Mnożąc wynik przez chociażby kilka osób, niewielka suma staje się realną, namacalną pomocą. Kolejnym ogromnym atutem przekazywania 1,5% podatku jest fakt, że pieniądze trafią do miejsca, w którym są potrzebne, a nie do skarbu państwa. Podatnicy, którzy nie zdecydują się na wsparcie organizacji oddają swoje pieniądze w ręce fiskusa.

Korzystanie z programów, które pozwalają rozliczyć PIT za pośrednictwem Internetu, staje się bardziej popularne z roku na rok. Nie tylko ze względu na łatwość korzystania oraz możliwość przekazania 1,5% podatku. Dzięki nim podatnicy bez wychodzenia z domu dokonają kompletnego rozliczenia, a ewentualny zwrot podatku trafi do kieszeni szybciej, aniżeli przy rozliczeniu tradycyjnym. E-PITy to rozwiązanie, z którego może korzystać każdy, nawet przy użyciu telefonu. Możliwość rozliczeń online szczególnie docenią osoby, które mieszkają w dużej odległości od urzędu skarbowego, osoby schorowane czy zapracowane. Oszczędność czasu, nerwów i pieniędzy sprawi, że papierowe formularze wkrótce odejdą w niepamięć.
 

art. sponsorowany
Ocena (2.6) Oceń: