Poniedziałek 27.11.2023

Mieszkanie w Lublinie, w którym warto zamieszkać! Jak je wybrać, na co patrzeć?

Wybór pierwszego mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji, jakie podejmujemy w dorosłym życiu. Zależy od niej, w jakich warunkach spędzimy najbliższe lata swojego życia, ile czasu będziemy codziennie poświęcali na dojazdy do pracy, szkoły, na zakupy i do rodziny, a także jak będzie nam się żyło na co dzień.lublinfot. bsafari/freepik.com
Mimo więc tego, że taką nieruchomość możemy zawsze sprzedać i kupić nowe, warto zaoszczędzić sobie nerwów i straconego czasu, od razu wybierając spełniającą większość naszych oczekiwań nieruchomość. Na jakie czynniki zwracać uwagę, aby zakup mieszkania w Lublinie zakończył się sukcesem?

Mieszkania w Lublinie. Co lepsze rynek pierwotny czy wtórny?

Pierwszym pytaniem, na które musimy znaleźć odpowiedź przed zakupem mieszkania w Lublinie, jest jego historia, a konkretnie czy interesują nas głównie nieruchomości od dewelopera, czy mieszkania używane. Te z rynku pierwotnego najprawdopodobniej będzie zlokalizowane na nowym, oddalonym od centrum miasta osiedlu z dopiero powstającą infrastrukturą. Mieszkania w Lublinie z rynku wtórnego są z kolei dostępne praktycznie wszędzie, w tym także w centrum miasta i jego bliskim sąsiedztwie, z reguły posiadają także w pełni gotową i sprawnie działającą infrastrukturę.

Kupując nowa nieruchomość, musimy liczyć się z koniecznością jej wykończenia we własnym zakresie. Wiąże się to z dodatkowym wydatkiem, a także czasem. Musimy także mieć gdzie pozostać w czasie remontu. Z drugiej jednak strony możemy znaleźć używane mieszkanie, do którego będziemy mogli się przeprowadzić od razu po sfinalizowaniu transakcji i odłożyć jego remont na kolejne lata. Najbardziej ryzykowne i kosztowne w zakupie zwykle okazują się natomiast stare mieszkania w Lublinie do generalnego remontu – trudno bowiem z góry oszacować koszt ich doprowadzenia do stanu nadającego się do zamieszkania, a po drodze mogą czekać na nas niespodzianki i inne nieprzewidziane wydatki.
mieszkanie
fot. User24121185/freepik.es
Cechy idealnej nieruchomości. Czy taka istnieje?

Kiedy wiemy już, czy bardziej interesują nas mieszkania deweloperskie, czy wybieramy raczej spośród nieruchomości z rynku wtórnego, pozostaje ustalić, co jest dla nas najistotniejsze w nieruchomości. Dla jednych warunkiem koniecznym będzie duży balkon, inni zamiast kuchni w aneksie, będą preferowali osobne pomieszczenie do gotowania i spożywania posiłków, ważną kwestią może okazać się także winda w bloku, plac zabaw na osiedlu, a także dostępność piwnicy/komórki lokatorskiej i miejsca parkingowego w budynku.

Warto poświęcić nieco czasu na przeglądanie dostępnych online ogłoszeń, zapoznać się z ofertami, cenami oraz lokalizacją poszczególnych nieruchomości. To jednak nie wystarczy, aby wybrać lokum, które wkrótce stanie się naszą własnością. Zawsze należy bowiem osobiście odwiedzić dane miejsce, zapoznać się z jego stanem technicznym, a także przejść się po okolicy. Nie należy także zwlekać z rezerwacją mieszkania w Lublinie, które nam się spodobało – nie ma bowiem ofert idealnych pod każdym względem, a ceny nieruchomości z miesiąc na miesiąc rosną, co sprawia z kolei, że dostępne nieruchomości, zwłaszcza te w atrakcyjnych cenach, znikają jak świeże bułeczki.


art. sponsorowany
Ocena (2.2) Oceń: