Black Friday to co roku prawdziwe szaleństwo zakupowe. W ostatni piątek listopada na całym świecie rozpoczynają się świąteczne wyprzedaże. Sklepy kuszą promocjami, a nam klientom wydaje się, że trafiliśmy na niebywałą okazję. A może warto nadać drugie życie zniszczonym butom i przerobić już niechcianą sukienkę na modną spódnicę?

Rewolucja konsumencka odbędzie się w piątek, 29 listopada (od 17:00 do 21:00) na Mysiej 3 w Warszawie. Organizatorzy zaproszą uczestników i uczestniczki na wykłady i dyskusje podejmujące tematykę odpowiedzialnej konsumpcji odzieży oraz niebezpiecznych chemikaliów w ubraniach. Po każdym wykładzie będzie można porozmawiać z autorkami i autorami.
Podczas wydarzenia zaprezentujemy również aplikację na telefony „Pytaj o chemię”, dzięki której, po zeskanowaniu kodu kreskowego produktu (nie dotyczy żywności czy kosmetyków) będzie można w łatwy sposób zapytać producentów, czy dany produkt zawiera szkodliwe chemikalia.
Podczas eventu zostanie również zaaranżowana tzw. „wymienialnia”, czyli miejsce, w którym będzie można coś zostawić lub zabrać coś, co ktoś tu włożył. Będzie też można tu nas zostawić czarne wypłowiałe ubrania, które zostaną zafarbowane w farbiarni z certyfikatem GOTS i odesłane do właściciela/ki.
PROGRAM
WYKŁADY/DYSKUSJE:
18:00 – 19:00 - “Made in Poland - co mówią polskie szwaczki”
Wykład Grażyny Latos z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie na temat warunków pracy w polskich szwalniach. Reporterka przeprowadziła kilkanaście wywiadów z pracownicami (również byłymi) zakładów z Polski.
19:00 – 20:00 - „Wash before use, czyli dlaczego należy prać ubrania przed pierwszym użyciem”
Wykład Pawła Urbańskiego z firmy Knk-Kanaka na temat substancji chemicznych zawartych w nowych odzieży.
20:00 – 21:00 - "Kiedy szata nie zdobi, a szkodzi"
Wykład dr Aleksandry Rutkowskiej z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego na temat wpływu dodatków chemicznych w ubraniach na zdrowie.
WARSZTATY:
17:00, 18:30 Wosh Wosh - „Zadbaj o swoje buty niech zostaną z Tobą na dłużej".
Na ten warsztat można przynieść własne buty do renowacji. Spotkanie trwa 1,5 godziny. Można zapisać się na spotkanie o godz. 17:00 lub 18:30.
17:00, 18:00, 19:00 Maruna – „Naprawialnia” . Tutaj, razem z artystką i krawcową Gosią z firmy Maruna będzie można naprawić i wykonać drobne przeróbki własnych ubrań.
Można zapisać się na spotkanie o godz. 17:00, 18:00 lub o 19:00.
17:00, 18:00, 19:00 Julia z „Na nowo śmieci” - Warsztat tworzenia woskowijek, czyli zerowastowych zamienników torebek śniadaniowych.
źródło: materiały prasowe