Piątek 08.11.2019

Rewolucja konsumencka - jak kupować odpowiedzialnie?

Black Friday to co roku prawdziwe szaleństwo zakupowe. W ostatni piątek listopada na całym świecie rozpoczynają się świąteczne wyprzedaże. Sklepy kuszą promocjami, a nam klientom wydaje się, że trafiliśmy na niebywałą okazję. A może warto nadać drugie życie zniszczonym butom i przerobić już niechcianą sukienkę na modną spódnicę?rewolucja
Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie proponuje spędzenie tego dnia z daleka od galerii handlowych - bardziej świadomie, w duchu slow i zero waste.  

Rewolucja konsumencka odbędzie się w piątek, 29 listopada (od 17:00 do 21:00) na Mysiej 3 w Warszawie. Organizatorzy zaproszą uczestników i uczestniczki na wykłady i dyskusje podejmujące tematykę odpowiedzialnej konsumpcji odzieży oraz niebezpiecznych chemikaliów w ubraniach. Po każdym wykładzie będzie można porozmawiać z autorkami i autorami.
Spotkaniu towarzyszyć również będą warsztaty, na których będzie można poznać tajniki samodzielnego naprawiania odzieży czy reperowania butów lub nauczyć się jak zrobić własną woskowijkę.  Na wszystkie warsztaty jest wstęp wolny, ale  będą obowiązywały zapisy.

Podczas wydarzenia zaprezentujemy również aplikację na telefony „Pytaj o chemię”, dzięki której, po zeskanowaniu kodu kreskowego produktu (nie dotyczy żywności czy kosmetyków) będzie można w łatwy sposób zapytać producentów, czy dany produkt zawiera szkodliwe chemikalia.

Podczas eventu zostanie również zaaranżowana tzw. „wymienialnia”, czyli miejsce, w którym będzie można coś zostawić lub zabrać coś, co ktoś tu włożył. Będzie też można tu nas zostawić czarne wypłowiałe ubrania, które zostaną zafarbowane w farbiarni z certyfikatem GOTS i odesłane do właściciela/ki.

PROGRAM

WYKŁADY/DYSKUSJE:
18:00 – 19:00 - “Made in Poland - co mówią polskie szwaczki”
Wykład Grażyny Latos z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie na temat warunków pracy w polskich szwalniach. Reporterka przeprowadziła kilkanaście wywiadów z pracownicami (również byłymi) zakładów z Polski.
19:00 – 20:00 - „Wash before use, czyli dlaczego należy prać ubrania przed pierwszym użyciem”
Wykład Pawła Urbańskiego z firmy Knk-Kanaka na temat substancji chemicznych zawartych w nowych odzieży.
20:00 – 21:00 - "Kiedy szata nie zdobi, a szkodzi"
Wykład dr Aleksandry Rutkowskiej z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego na temat wpływu dodatków chemicznych w ubraniach na zdrowie.

WARSZTATY:
17:00, 18:30   Wosh Wosh - „Zadbaj o swoje buty niech zostaną z Tobą na dłużej".
Na ten warsztat można przynieść własne buty do renowacji. Spotkanie trwa 1,5 godziny. Można zapisać się na spotkanie o godz. 17:00 lub 18:30.
17:00, 18:00, 19:00  Maruna – „Naprawialnia” . Tutaj, razem z artystką i krawcową Gosią z firmy Maruna będzie można naprawić i wykonać drobne przeróbki własnych ubrań.
Można zapisać się na spotkanie o godz. 17:00, 18:00 lub o 19:00.
17:00, 18:00, 19:00   Julia z „Na nowo śmieci” - Warsztat tworzenia woskowijek, czyli zerowastowych zamienników torebek śniadaniowych.


źródło: materiały prasowe
Ocena (2.3) Oceń: