Środa 23.07.2014

Słoiki będą miały swoje muzeum i festiwal

Festiwalu Słoików Świata odbędzie się 3-5 października 2014 roku.Festiwalu Słoików Świata odbędzie się 3-5 października 2014 roku.

Słoiki − są obecne w naszym codziennym życiu, jak i w społecznym przekazie. Mają ważne znaczenie gospodarcze i kulturowe. W kwietniu zainaugurowano zbieranie eksponatów do mającego powstać Muzeum Słoików Świata. Pierwsza muzealna ekspozycja zostanie zaprezentowane podczas Festiwalu Słoików Świata, który odbędzie się 3-5 października 2014 roku.Słoiki, to chwytliwy i nośny temat w polskim społeczeństwie. Po pierwsze, jako aspekt socjologiczny związany z szeroko pojętymi „Słoikami”, czyli osobami pracującymi i mieszkającymi w metropoliach ale płacących podatki w rodzinnych miejscowościach.

Z jednej strony „Słoiki” nie dokładają się do kosztów funkcjonowania infrastruktury miejskiej, ale z drugiej strony podejmują się prac niechętnie wykonywanych, czym zapełniają lukę na rynku pracy. Przyczyniają się też swymi inicjatywami do wzrostu potencjału gospodarczego regionu. Temu zagadnieniu poświęcona będzie dyskusja panelowa na temat, czy „Słoiki” to koszt czy zysk dla aglomeracji?

Ale słoik to przede wszystkim naczynie pozwalające przechowywać produkty, które w normalnych warunkach nie nadają się do długotrwałego przechowywania. To ogromna gałąź wiedzy i zwyczajów. W skali świata bardzo różnorodna, tak, jak różnorodne są dostępne lokalnie owoce, warzywa. Egzotyka oraz smaki z całego świata, są niezmiennie atrakcyjne i niosą ogromną wiedzę poznawczą i kulturową. Do tego przyczyniają się kontakty i udział ambasad krajów akredytowanych w Polsce. Przez poznanie zwyczajów i możliwości kulinarnych z całego świata wynika zainteresowanie turystyką.

Te wszystkie zagadnienia zostaną poruszone na Festiwalu Słoików Świata poprzez laboratoria, prezentacje, warsztaty, zabawy, różnego rodzaju happeningi.

Organizatorzy festiwalu postarają się przekazać rzetelną wiedzę o zdrowym żywieniu, o znaczeniu poszczególnych przetworów dla życia człowieka, o recyklingu. Zostaną zaprezentowane także nietypowe zastosowania słoików, jak „Królestwo Botanika” − mini-ogrody zaklęte w słoiku, warsztaty malowania i decoupażu, warsztaty „Facewek” – z prawidłowej pasteryzacji, smażenie powideł, „Czary ze Słoika”, „Fizyka ze Słoika”, Koncert na 1000 słoików, Festiwal Lampionów Słoikowych, czy Huta Szkła na żywo – to jedynie przykłady działań.

Słoik może przechowywać także najcenniejsze pamiątki. Temu poświęcona będzie akcja powstającego Muzeum Słoików Świata a w nim „Słoikowe Kapsuły Czasu”. Można będzie przechować w słoiku ważne przesłanie dla siebie z perspektywy czasu, czy nawet dla potomnych. Organizatorzy przypomną także, iż w słoikach zaklęta jest uroda – większość kosmetyków trafia do pań w ten właśnie sposób.
Ocena (3.8) Oceń: