Czwartek 29.09.2022

Śrutownik – do czego przyda się w gospodarstwie?

Pasza zbożowa stanowi źródło cennych składników odżywczych. Nic więc dziwnego, że wielu hodowców samodzielnie przyrządza ją dla zwierząt gospodarskich, aby zadbać o ich kondycję, a w konsekwencji – o jakość produktów odzwierzęcych. Jeśli również chcesz wdrożyć takie rozwiązanie w swoim gospodarstwie hodowlanym, niezbędny będzie dobry śrutownik. Sprawdź jaki model wybrać.zbożefot. shutterstock
Mały śrutownik do zboża rumuński

Choć pasza zbożowa jest odżywcza i dobrze wpływa na organizm zwierząt, nie można podawać ziaren w całości, należy je najpierw rozdrobnić. Dzięki rozdrobnieniu wszystkie  mikro- oraz makroelementy będą lepiej przyswajalne. Zakup śrutownika jest więc koniecznością. Jaki wybrać? Najpowszechniejsze w użyciu są modele bijakowe. Można stosować je do rozdrabniania ziaren zbóż i kukurydzy. Zasada działania takich urządzeń jest prosta. Do wału przytwierdzone są metalowe tarcze, które obracają się w bardzo szybkim tempie i rozdrabniają ziarna. Można regulować wielkość zbożowych drobin poprzez montaż odpowiedniego sita. Należy pamiętać, że stopień rozdrobnienia powinien być dostosowany do gatunku zwierząt.

Śrutownik – jaki model wybrać?

W sklepie https://lewmik.pl/ dostępne są dwa modele, których zakup warto wziąć pod rozwagę. Pierwszy z nich ma mniejszą moc (580W), która pozwala na przyrządzenie od 80 do 250 kilogramów śruty na godzinę. Śrutownik o większej mocy (750W) przyrządzi od 130 do 260 kg śruty na godzinę. Obydwa modele, które można znaleźć tutaj: https://lewmik.pl/kategoria/srutowniki wykonane są z nowoczesnych kompozytów o niewielkiej wadze, dzięki czemu śrutowniki są poręczne i można ustawiać je w dowolnych miejscach. Do zestawu dołączone są cztery sita i pyłoszczelny pojemnik na śrutę. Śrutownik osadzony jest na nóżkach, które zapewniają pełną stabilność. Silnik jest odporny na pył i wyposażony w zabezpieczenie termiczne chroniące przed przegrzaniem.

Śrutownik ssąco-tłoczący

Alternatywą dla śrutowników bijakowych jest m.in. śrutownik ssąco-tłoczący. To model przeznaczony do rozdrabniania większych ilości ziaren. Sam pobiera je z kontenera za pomocą dmuchawy i wyrzuca po drugiej stronie już ześrutowane. W takim urządzeniu można rozdrabniać zarówno ziarna, jak i kukurydzę. Jeżeli chcesz produkować paszę zbożową na potrzeby mniejszego stada, nie trzeba inwestować w tego rodzaju maszynę. Śrutownik bijakowy będzie w pełni wystarczający.

Zabytkowy śrutownik

Klienci często starają się szukać oszczędności i zaglądają na serwisy ogłoszeniowe, w nadziei, że uda im się znaleźć używane śrutowniki w atrakcyjnych cenach. Wiele ogłoszeń dotyczy jednak starych, wręcz zabytkowych, urządzeń, które nie spełniają już należycie swoich funkcji. Podczas zakupów na odległość od osób prywatnych trzeba więc mieć się na baczności. Jeśli decydujesz się na zakup używanego sprzętu, warto osobiście obejrzeć go przed dokonaniem transakcji, żeby ocenić jego stan techniczny i zdatność do użytku. Oczywiście najlepiej kupować urządzenia w sprawdzonych sklepach rolniczych. Można to zrobić przez Internet. W przypadku zakupów u profesjonalnego sprzedawcy, inaczej niż w przypadku zakupu u osób prywatnych, zawsze przysługuje nam prawo zwrotu towarów w ciągu 14 dni od otrzymania przesyłki.

Jak zrobić śrutownik do zboża?

Rozdrabnianie zbóż bez śrutownika jest bardzo trudne. Co prawda, niektórzy szukają alternatywnych metod i starają się rozdrabniać zboże np. za pomocą wiertarki, do której przymocowany jest pręt z blaszkami, ale jest to metoda doraźna. W ten sposób nie ześrutujemy dużej ilości ziaren i nie rozdrobnimy ich wystarczająco dokładnie. Najlepiej kupić profesjonalne urządzenie, które pozwala przyrządzić duże ilości paszy w krótkim czasie i umożliwia określanie stopnia rozdrobnienia ziaren.

Śrutownik – cena

Na zakup śrutownika należy przeznaczyć ok. 1000 zł. Różnica między wspomnianymi w artykule modelami o wyższej i niższej mocy wynosi 100 zł. W ofercie sklepów rolniczych są także akcesoria wymienne. Zarówno sito, jak i noże wymienne kosztują od 125 do 160 zł.

Śrutownik to przydatne urządzenie, za pomocą którego można przyrządzić pożywne pasze dla zwierząt gospodarskich. Warto zainwestować w zakup dobrego modelu, który szybko i dokładnie rozdrobni ziarna.


art. sponsorowany
Ocena (1.2) Oceń: