Wizyta producentów bananów Fairtrade z Ekwadoru w Polsce

Piątek 05.05.2017
fairtrade

Mimo że polscy konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na etyczne aspekty produkcji towarów, a znak Fairtrade jest uznawany za najbardziej rozpoznawalny i godny zaufania społeczny certyfikat produkcji , banany Fairtrade na sklepowych półkach stanowią niezwykle rzadki widok.


Obecnie żadna sieć handlowa nie posiada ich w stałej ofercie, trafiają do nas jako dostawy buforowe, czyli niesprzedane nadwyżki z rynków zachodnich. Czy jest szansa na zmianę?

Na zaproszenie Fairtrade Polska do naszego kraju przybędą reprezentantki związku producentów bananów Fairtrade ASOGUABO z Ekwadoru: Fabiola Ramon (Prezeska) i Lianne Zoeteweij (Administratorka). W dniach 10 – 20 maja odbędą szereg spotkań z przedstawicielami firm zajmujących się handlem bananami, od importerów i dojrzewalni po duże sieci handlowe i kooperatywy spożywcze. Spotkania z przedstawicielami polskiego biznesu odbędą się m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Zgorzelcu, Katowicach i Łodzi. Celem rozmów jest przygotowanie podstaw do wprowadzenia bananów Fairtrade na polski rynek. W ramach wizyty zaplanowano również szereg spotkań otwartych dla publiczności, które będą doskonałą okazją, aby dowiedzieć się z pierwszej ręki, jak działa system Fairtrade.

W ramach wizyty zaplanowano również wspólne zwiedzanie dojrzewalni bananów w Grodzisku Mazowieckim, Zgorzelcu i Krakowie – osoby zainteresowane prosimy o kontakt w celu ustalenia szczegółów.

ASOGUABO – związek drobnych producentów bananów Fairtrade z Ekwadoru

Związek drobnych producentów bananów Fairtrade ASOGUABO to organizacja zrzeszająca obecnie 125 drobnych producentów bananów (90 mężczyzn i 35 kobiet) z prowincji El Oro na południowym zachodzie Ekwadoru. Prezeską ASOGUABO jest Fabiola Ramon, natomiast Lianne Zoeteweij pełni funkcję administratorki, odpowiadając między innymi za zagraniczne kontakty handlowe. Kobiety zasiadają również w Zarządzie związku i pełnią inne istotne role, jak kierowanie finansami organizacji. Związek ASOGUABO powstał w 1997 roku z inicjatywy 14 drobnych rolników, którzy poszukiwali alternatywnego rynku zbytu swoich plonów i skutecznego sposobu na konkurowanie z wielkimi monokulturowymi plantacjami bananów. Aktualnie oprócz certyfikatu Fairtrade około połowy produkcji posiada również certyfikat rolnictwa ekologicznego. Rolnicy zrzeszeni w ASOGUABO produkują tygodniowo około 25 tysięcy skrzynek bananów, które są eksportowane do Europy, USA, Kanady i Nowej Zelandii. Sprzedaż na zasadach Fairtrade, a zwłaszcza uzyskiwanie tzw. premii Fairtrade, pozwoliła na realizację szeregu projektów społecznych, takich jak budowa oczyszczalni wody, organizacja opieki zdrowotnej i opieki nad osobami starszymi czy remonty i utrzymanie szkół. Projekty te służą całej lokalnej społeczności. Najważniejszym partnerem handlowym w Europie jest holenderska spółka AgroFair.


wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy