EIT Climate-KIC wraz z Metropolią Górnośląsko-Zagłębiowską stają do odważnego wyścigu ze zmianami klimatycznymi. Biorą pod lupę Śląsk i Zagłębie, czyli region szczególnie zagrożony suszą. Właśnie tam, w Siemianowicach Śląskich, w dniach 12-13 listopada, zorganizują jedną z tegorocznych polskich edycji Climathonu, największego hackatonu klimatycznego na świecie. „Susza w mieście” to tytuł tego 24-godzinnego wydarzenia. Ze względu na restrykcje, zespoły będą pracować w trybie online.

Region Górnego Śląska i Zagłębia to obszar Polski, w którym wyzwania ekologiczne należą do najtrudniejszych. Climathon 2020 odbywa się pod wspólnym hasłem „Metropolia w dobie ocieplenia klimatu - retencja wody i zapobieganie suszy”. Ma na celu aktywizowanie lokalnych społeczności na rzecz małej retencji. Uczestnicy klimatycznego hackathonu w ciągu 24 godzin wspólnie opracują rozwiązania, odpowiadające na to wyzwanie. Najlepszy projekt otrzyma nagrodę finansową w wysokości 5 tysięcy złotych oraz wsparcie we wdrożeniu zaproponowanych rozwiązań. Zdobywcy II miejsca otrzymają 3 tysiące złotych, a III – 2 tysiące złotych oraz nagrody rzeczowe.
– (…) poprzez tego typu wydarzenia, chcemy wspierać pomysłowość i kreatywność mieszkańców. Naszym celem jest zachęcenie do wypracowania ciekawych działań i rozwiązań, które mogłyby przyczynić się do poprawy jakości życia w lokalnych społecznościach – podkreśla Aleksandra Gołdys.
Ze względu na trwającą epidemię koronawirusa, zespoły będą pracować zdalnie. Należy podkreślić, że Climathon nie jest adresowany wyłącznie do programistów, zajmujących się projektowaniem systemów informatycznych. Może w nim wziąć udział każdy, kto ma pomysł na zadbanie o otaczające nas środowisko i chciałby go przedstawić.
Climathon to wydarzenie organizowane przez EIT Climate-KIC wraz z partnerami, cieszące się z roku na rok coraz większą popularnością. Lokalna perspektywa jest kluczem do zaangażowania mieszkańców, przedsiębiorców i miast w szukanie rozwiązań odpowiadających na konkretne, realne potrzeby społeczności. Zeszłoroczna edycja wydarzenia objęła swym zasięgiem aż 145 miast, w 56 krajach. Wzięło w niej udział w sumie ponad 6500 uczestników.
Szczegółowe informacje o wydarzeniu będzie można śledzić w mediach społecznościowych oraz na stronie www.climathon.pl, która została uruchomiona 19 października.
https://climathon.climate-kic.org/en/climathon-2020/
Ekologia.pl