Środa 21.04.2021

Szczyt Klimatyczny w Warszawie już dziś!

15 uczelni wyższych, 16 Marszałków Wojewódzkich, ponad 40 partnerów merytorycznych, w tym instytuty badawcze, organizacje pozarządowe, ministerstwa oraz instytucje międzynarodowe, a także media – wyrazili swoje poparcie dla idei Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2021 (21-23 kwietnia). Szczyt poprzedzony zostanie publikacją pierwszego Polskiego Multimedialnego Raportu Klimatycznego.ekografika: materiały prasowe
3 dni debat nt. ochrony klimatu odbędą się  21-go, 22-go i 23-go kwietnia. Będzie to w 100 proc. digitalowe wydarzenie online w bezpiecznej formule hybrydowej nadawane na żywo z głównego studia tv w Warszawie oraz z Brukseli.  

Podczas trzech dni, odbędzie się ponad 16 debat tematycznych, w ramach których omawiane będą takie tematy proekologiczne jak m.in. konsekwencje zmian klimatycznych, walka ze smogiem, modernizacja ciepłownictwa, transformacja energetyczna, rozwój technologii wodorowej i przyszłość energetyki wiatrowej, a także niskoemisyjnego transportu, elektromobilności oraz przestawienie gospodarki na model cyrkulacyjny, oparty na recyklingu i ponownym wykorzystaniu surowców.
TOGETAIR - weź udział bezpłatnie

Tegoroczna edycja Szczytu Klimatycznego TOGETAIR to przede wszystkim ogromna skala dotarcia poprzez BEZPŁATNY streaming dostępny w takich mediach jak: WP.pl, Money.pl, PolsatNews.pl, Polskieradio24.pl, Interia.pl, ZielonaInteria.pl, Energetyka24, 300Gospodarka oraz na 540 regionalnych portalach Polska Press m.in. Polska The Times, naszemiasto.pl, strefabiznesu.pl, a także na Facebooku TOGETAIR.

Dzięki tak szerokiej relacji przekaz TOGATAIR dotrze do ponad 6 mln. Polaków zainteresowanych ekologią jak zapowiadają organizatorzy.

Konfrontacje podczas EKO-RINGU

Ambicją TOGATAIR jest utrzymanie uwagi widzów, poprzez zapewnienie im satysfakcjonującego i wysoce merytorycznego contentu. Nowością tegorocznej edycji będzie „EKO-RING”. W ramach krótkiej (20 min.) formy skonfrontują się „jeden na jeden” przedstawiciele najbardziej przeciwstawnych ekologicznych poglądów.  

Plusem dla odbiorców będzie fakt, że całość Szczytu Klimatycznego dostępna będzie także po wydarzeniu na stronie https://togetair.eu/, na kanale YouTube TOGETAIR oraz w specjalnie dedykowanej sekcji na money.pl https://www.money.pl/sekcja/szczytklimatyczny/.

Do udziału w Szczycie Klimatycznym TOGETAIR zapraszamy ekspertów, którzy dzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem i – nie mam wątpliwości -  zainspirują naszych odbiorców do wielu cennych zmian. Jesteśmy dumni, że mogliśmy stać się przestrzenią do takiej wymiany myśli i wiedzy. TOGETAIR to więcej niż kongres - to miejsce do poznania możliwości, posłuchania ludzi,  zdobywania wiedzy ekologicznej w dowolnym, najbardziej dogodnym momencie - treści ze Szczytu dostępne są przez cały rok – komentuje Agata Śmieja, Prezes Fundacji Czyste Powietrze.

TOGETAIR to także połączony projekt raportu i debaty o ogólnopolskim i międzynarodowym zasięgu, którego celem jest wyeksponowanie polskich działań, zarówno na szczeblu administracji krajowej, jak i przedstawienie w Unii Europejskiej polskiego stanowiska na rzecz ekologii i zmniejszenia emisji CO2 – wyjaśnia Artur Beck, Producent i organizator Szczytu Klimatycznego TOGATAIR, Prezes Fundacji Pozytywnych Idei. 

Tegoroczną edycję Szczytu relacjonować będzie również brukselski EurActiv – zajmujący się polityką europejską, a także bardziej dogłębną analizą polityk UE m.in. w obszarze energii i środowiska. Dzięki temu Polski głos ekologii będzie słyszany w Europie i na świecie.

We współpracy z międzynarodowym partnerem Business & Science Poland (BSP) – zrzeszenia pracodawców, który łączy doświadczenia polskich przedsiębiorstw i instytutów naukowych z agendą Unii Europejskiej – realizowany będzie panel dot. węglowego mechanizmu korekcyjnego na granicach UE (CBAM).

Natomiast tematy sprawiedliwej transformacji, racjonalnej przyszłość polskiej energetyki i górnictwa, czy zeroemisyjne systemy energetyczne komentowane będą z perspektywy przedstawicieli instytucji międzynarodowych, takich jak: 
  •     Janusz Wojciechowski, Europejski Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi
  •     Kamil Wyszkowski, Dyrektor Generalny UN Global Compact w Polsce, Przedstawiciel Inicjatywy  Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact w Polsce (United Nations Global Compact - UNGC)
  •     Jorgo Chatzimarkakis, Secretary General Hydrogen Europe
  •     Giles Dickson, CEO Wind Europe
  •     Maciej Golubiewski, EU Commissioner’s Cabinet Head
  •     Tomasz Chmal, Prezes Zarządu BSP

Jak zapewniają organizatorzy, TOGATAIR to szerszy wymiar rozmów o ekologii, w ramach którego najlepsi eksperci, liderzy i firmy: informują, wyjaśniają i pokazują kierunki zmian, które powinny zostać podjęte na polu ekologii. Najważniejszym aspektem Szczytu jest wywieranie nacisku na realne zmiany, a także edukowanie i dotarcie z wiedzą o tym, że wybierając działania neutralne dla powietrza, zielone, odnawialne źródła energii, zarówno w kontekście ogrzewania, źródeł prądu czy elektromobilności pozytywnie wpłynie to na zdrowie wszystkich Polaków.

Skutki zmian klimatycznych

Szczyt Klimatyczny TOGETAIR to 3 dni (ponad 24 godziny) wystąpień, debat i dyskusji znakomitych ekspertów, którzy przeanalizują skutki zmian klimatycznych w pięciu obszarach tematycznych: ziemia, ogień, powietrze, woda i człowiek, a wszystko to w ramach ponad 15 paneli. Realizowane będą także loże prasowe, podczas których dziennikarze będą komentować i podsumowywać wnioski, które paneliści wypracują w trakcie dyskusji.

Pierwszego dnia (21 kwietnia) rozmowy dotyczyć będą mi.in: perspektyw rozwoju elektromobilności w Polsce, walki za smogiem, węglowego mechanizmu korekcyjnego na granicach UE (CBAM), zielonej energii, nowoczesnych technologii i zeroemisyjnych domów, a także racjonalnej gospodarki wodą w kontekście lokalnego pustynnienia i marnotrawstwa wody.

Czwartek (22 kwietnia) będzie dniem poświęconym: sprawiedliwej transformacji, racjonalnej przyszłość polskiej energetyki i górnictwa, zeroemisyjnym systemom energetycznym, zielonemu transportowi, w kontekście ekologicznej przyszłość kolei, dróg i żeglugi; transformacji ciepła systemowego (elektrociepłownie, spalarnie, biomasa), jak również pojawią się rozmowy o wyzwaniach gospodarki komunalnej.

Z kolei w piątek (23 kwietnia) paneliści zabiorą głos w takich obszarach jak: Polski Nowy Ład i Krajowy Plan Odbudowy, ekonomiczny wzrost i poprawa zdrowia Polaków, ekologicznego rozwoju rolnictwa, ESG i zielonych obligacji, cyfrowej transformacji kraju oraz jak powinny wyglądać miasta przyjazne mieszkańcom i innowacyjne budownictwo ekologiczne.

Szczyt Klimatyczny to bez wątpienia neutralna przestrzeń do dyskusji ponad podziałami dla wielu środowisk. Zgromadzi on kluczowych z perspektywy ekologii partnerów w celu dyskusji na temat przyszłości polityki klimatycznej i tego, w jaki sposób można zwiększyć nasze wysiłki na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

Rada Programowa pod przewodnictwem Michała Kurtyki, Ministra Klimatu i Środowiska: (https://togetair.eu/rada-programowa)

Szczegóły dot. programu Szczytu Klimatycznego oraz pełna lista partnerów: https://togetair.eu
Uczestnictwo w wydarzeniu jest bezpłatne. Portal Ekologia.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

źródło: materiały prasowe
Ocena (2.6) Oceń: