Poniedziałek 06.07.2009

7 Nowych Cudów Natury!

Mazury zajmują pierwsze miejsce światowym plebiscycie na siedem cudów natury! Głosowania kończy się we wtorek o północy.  Wszystko wskazuje na to, że polskie jeziora mają szansę na wygraną.New 7 Wonders to ogólnoświatowy  konkurs ogłoszony przez szwajcarska firmę. Można głosować na 261 miejsc z 222. państw. W konkursie udział biorą takie miejsca jak Wyspy Galapagos, czy Puszcza Amazońska.

Wielkie Jeziora Mazurskie prowadzą w kategorii krajobrazów i formacji polodowcowych. W konkursie bierze też udział Puszcza Białowieska, która zajmuje piątą pozycję!

Jak powstały Mazury?

Krajobraz Mazur ukształtował się  podczas fazy pomorskiej zlodowacenia bałtyckiego. Cofający się lodowiec uformował ze żwiru, gliny i głazów wzgórza morenowe. Pozostawił po sobie olbrzymie bryły lodu, które topniejąc wypełniały misy wytopiskowe i rynny. Powstał połączony system wielkich jezior. Na północy rozpoczyna go rozgałęziona morenowa niecka kompleksu jeziora Mamry. Poniżej położone jest jezioro Niegocin przechodzące w jeziora rynnowe: Ryńskie, Tałty, Mikołajskie, Bełdany i Nidzkie. Największe polskie jezioro - Śniardwy - położone jest na wschód od jeziora Mikołajskiego.

Czas głosowania!

Wszystko dzięki niebywałej mobilizacji polskich internautów. Powstała specjalna strona poparcia dla Mazur, organizowano specjalne imprezy, a media w całej Polsce apelowały o głosy. Ale jest też wsparcie oddolne: wielu internautów zamieszcza na swoich stronach linki do specjalnego formularza, przez który można głosować.

Na mazurycudnatury.pl wchodzą tysiące Polaków. Tylko wczoraj stronę odwiedziło 10 tys. ludzi. Głosować można do 7 lipca. Dwa dni później  Fundacja 7 Wonders ogłosi, które miejsca dostały się do półfinału, a następnie 21. lipca wyłoni finalistów.

Konkurs to niebywała wprost szansa na promocję Polski w świecie. Dlatego apelujemy o poparcie dla Mazur i Puszczy Białowieskiej. Wejdźcie na mazurycudnatury.pl, bialowiezaforest.eu lub na stronę new7wonders.com.

Kalendarium konkursu:

Do 7 lipca 2009 roku:

- Głosowanie internautów (można poprzeć tylko jednego kandydata w danej kategorii).

8 lipca 2009 roku:

- Do półfinału przechodzi 77 kandydatów (po 11 z każdej kategorii).

21 lipca 2009 roku

- Zespół Ekspertów wybiera 21 finalistów (po 3 z każdej kategorii).

Od 21 lipca 2009 roku

- Głosowanie internautów

2011 rok - ogłoszenie zwycięzców!
ekologia.pl
Ocena (0) Oceń: