Wtorek 28.04.2009

Sztuka krajobrazu przeciwko zmianom klimatu

Fot. 350.orgFot. 350.org
Międzynarodowy ruch obywatelski na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym 350.org oraz węgierskie stowarzyszenie ekologiczne Messzelato zapraszają młodzież z Europy Centralnej i Wschodniej do udziału w międzynarodowym konkursie "Sztuka Krajobrazu przeciwko zmianom klimatu".

Konkurs przeznaczony jest dla młodzieży w wieku 11-18 lat i ma na celu rozpropagowanie wiedzy na temat problemu zmian klimatycznych poprzez zastosowanie specyficznej dziedziny sztuki jaką jest sztuka krajobrazu (zwana także sztuką ziemi lub land art).
Główną zasadą sztuki krajobrazu jest stworzenie dzieła w środowisku naturalnym, przy użyciu naturalnych materiałów, w taki sposób, żeby nie naruszyć przyrody.

"Znajdźcie problem dotyczący środowiska w swoim otoczeniu. Przedyskutujcie go z rówieśnikami i odszukajcie wiadomość, którą chcecie przekazać oraz sposób w jaki to uczynicie tworząc dzieło sztuki krajobrazu w przestrzeni publicznej. Byłoby wspaniale, gdyby udało Wam się zachęcić do udziału społeczność lokalną, dyrektora szkoły, media czy polityków. Żeby pomóc Wam znaleźć Wasz lokalny problem, podajemy kilka przykładów: śmieci w przestrzeni publicznej; zbyt wiele samochodów, zbyt duży ruch w waszej wiosce czy mieście; zanieczyszczona woda w lokalnej rzece lub jeziorze; zbyt duże zużycie energii w Waszym domu/mieście/szkole; obszary zagrożone przez powodzie lub susze bądź też wycinanie lasów. Jeśli tylko jesteście zainteresowani, wyślemy Wam przewodnik jak tego wszystkiego dokonać" - piszą organizatorzy konkursu.

Zdjęcia wszystkich wykonanych prac zostaną przedstawione na Konferencji Klimatycznej ONZ w Kopenhadze w grudniu 2009 roku, na której to przedstawiciele państw uchwalą nowy traktat klimatyczny dla naszej planety. "Sztuka krajobrazu w obronie klimatu" to zatem nie tylko konkurs, ale także głos młodzieży, który może wpłynąć na decyzje światowych przywódców.

Do 15 maja 2009 roku należy wysłać e-mail na adres palyazat350@gmail.com zawierający zgłoszenie udziału w konkursie (wystarczą 2 zdania: Szkoła X chciałaby wziąć udział w konkursie SZTUKA KRAJOBRAZU PRZECIWKO ZMIANOM KLIMATU organizowanym przez 350.org. Prosimy o przesłanie pakietu edukacyjnego, który pomoże nam stworzyć nasze dzieło sztuki krajobrazu).

Wyniki pracy należy wysłać do 15 czerwca 2009 w postaci:
  • Co najmniej 2 zdjęć wykonanego dzieła sztuki (w rozdzielczości minimum 300 dpi).
  • 1 zdjęcia dzieła sztuki wraz z twórcami oraz z plakatem/banerem zawierającym nazwę szkoły oraz napis 350.org (banery mogą być wykonane ręcznie).
  • Dokumentu zawierającego dane uczestników (kraj, nazwa i adres szkoły, nazwa grupy nieformalnej/klasy, nazwiska i imiona autorów, nazwisko nauczyciela, e-maile kontaktowe oraz adres strony internetowej (jeśli istnieje).
  • Opisu wykonanego dzieła sztuki (tytuł, miejsce wykonania, rodzaj użytych materiałów oraz przesłanie).

Ogłoszenie wyników nastąpi 30 czerwca 2009.
Nagrodą dla zwycięzców jest letni obóz ekologiczny na Węgrzech.

Sztuka_krajobrazu_przeciw_zmianom_klimatu.pdfWięcej informacji w załączniku
Źródło: 350.org
Ocena (0) Oceń: