Środa 08.04.2009

Zwycięzcy konkursu Panasonic Kid Witness News

Reportaż młodych filmowców z Jerzmanowej „Brudna robota” zdobył największe uznanie jury Panasonic Kid Witness News m.in. za  umiejętne nawiązanie do najlepszych tradycji polskiego filmu dokumentalnego oraz biegłość realizacyjną.
Podczas wczorajszej gali finałowej ogłoszono zwycięzców polskiego etapu konkursu na najlepszy reportaż o tematyce ekologicznej.


Spośród osiemnastu finałowych filmów, najwyższe uznanie zdobyła „Brudna robota” zrealizowana przez młodzież z Gimnazjum im. Bohaterów Narodowych w Jerzmanowej (woj. dolnośląskie). Zwycięzca zmierzy się z reportażami przygotowanymi przez młodzież z innych krajów europejskich, a także otrzyma szansę powalczyć o laury na światowym etapie konkursu. Kolejne drugie i trzecie miejsce zdobyli odpowiednio: Gimnazjum Nr 3 w Świętochłowicach za film „Góry nie będzie” i Gimnazjum Nr 1 w Sztumie za reportaż  „Eco odyseja”.

Zwycięski film stanowi rejestrację jednego dnia pracownika Zakładu Oczyszczania Miasta, któremu towarzyszyła ekipa młodych filmowców. Bohater w ciekawy sposób wprowadza widza w problemy, jakie spotyka w swojej codziennej pracy, pokazując jednocześnie konsekwencje zachowań mieszkańców pobliskich miejscowości spowodowane brakiem świadomości ekologicznej.

Program Panasonic Kid Witness News jest organizowany na świecie od 1988 roku. Jego zadaniem jest zaznajomienie dzieci z obsługą nowoczesnego sprzętu, zaszczepienie wrażliwości na ważne problemy społeczne oraz stworzenie im warunków do rozwoju kreatywności i umiejętności organizacyjnych. Panasonic zapewnia uczestniczącym w programie szkołom zestawy sprzętu audio-wideo, dając dzieciom szansę na realizację zainteresowań oraz wyrażenie siebie poprzez tworzenie reportażu.

Jak dotąd w projekt zostało zaangażowanych 70 tys. uczniów z całego świata, a w ostatniej edycji udział wzięło 749 szkół. W Polsce Kid Witness News po raz pierwszy zostało zorganizowane w 2004 roku. Do ubiegłorocznej edycji zgłoszono 54 konspekty, a polski reportaż po raz pierwszy zakwalifikował się i zdobył wyróżnienie w międzynarodowym finale konkursu.
Źródło: ekologia.pl

Ocena (1.0) Oceń: