Czwartek 12.02.2015

„Młodzi o łupkach” − konkurs geologiczno-filmowy

„Młodzi o łupkach” − konkurs geologiczno-filmowy„Młodzi o łupkach” − konkurs geologiczno-filmowy

Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych mają okazję sprawdzić się w roli młodych geologów i scenarzystów filmowych. Właśnie ruszyła II edycja ogólnopolskiego konkursu geologiczno-filmowego „Młodzi o łupkach”.Konkurs „Młodzi o łupkach” polega na przygotowaniu krótkiej historii na scenariusz filmowy, w którym będą zaprezentowane różne aspekty poszukiwania i wydobywania gazu z łupków. Uczniowie mają dowolność w doborze konwencji i gatunku filmu, może być to zarówno film obyczajowy, przyrodniczy jak i komedia, kryminał czy science-fiction. Prace konkursowe można zgłaszać indywidualnie lub w grupach dwu- i trzyosobowych do 31 marca 2015 roku.

Autorzy 15 najciekawszych historii filmowych zostaną zaproszeni na dwudniowe warsztaty geologiczno-filmowe z udziałem aktorów. Podczas warsztatów młodzież szkolna zapozna się z technikami przygotowywania scenariuszy filmowych, a także pozna kulisy pracy aktorów, reżyserów i scenarzystów. Uczniowie także sami będą mogli wcielić się w poszczególne role, nagrywając krótkie sceny filmowe pod okiem doświadczonych aktorów. Po zakończeniu warsztatów uczestnicy będą mogli uzupełnić swoje wcześniejsze prace konkursowe o wiedzę geologiczną i warsztatową, a najciekawszy scenariusz zostanie zrealizowany przez profesjonalną ekipę filmową. Finałem konkursu będzie uroczysta premiera filmu podczas jednego z festiwali filmowych dla dzieci i młodzieży.

Celem konkursu jest zwiększenie zainteresowania młodzieży szkolnej procesami związanymi z poszukiwaniem i wydobywaniem gazu z łupków, rozwój umiejętności kreatywnych oraz promocja młodych talentów. Formularz zgłoszeniowy oraz wszelkie informacje o konkursie są dostępne na stronie www.ii.org.pl. Termin nadsyłania prac upływa 31 marca 2015 roku.

Organizatorem konkursu „Młodzi o łupkach” jest Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy wspólnie z Fundacją Instytut Innowacji. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują czasopisma Victor Junior i Victor Gimnazjalista oraz portale internetowe Qlturka.pl, Czasdzieci.pl, Dzieckowwarszawie.pl, Ekologia.pl, Infolupki.pgi.gov.pl.

Konkurs geologiczno-filmowy jest częścią ogólnopolskiego projektu informacyjno-edukacyjnego pn. „Wsparcie działań informacyjnych i analityczno-wdrożeniowych nt. węglowodorów z formacji łupkowych na rzecz bezpieczeństwa energetycznego Polski i ochrony środowiska, w tym udziału społeczeństwa w procesie udzielania koncesji” realizowanego przez Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy, sfinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronach:

infolupki.pgi.gov.pl
www.ii.org.pl
www.pgi.gov.pl
Ocena (2.6) Oceń: