Poniedziałek 23.07.2018

III Międzynarodowe Targi EkoFlota - podsumowanie

W dniach 15-16 czerwca 2018 r. w Centrum Targowo-Kongresowym w Warszawie odbyła się już III edycja Międzynarodowych Targów EkoFlota: Innowacje, Ekologia, Mobilność. Ta rozwijająca się z roku na rok impreza staje się powoli obowiązkowym punktem dla wszystkich, którym bliski jest rozwój szeroko pojętej elektromobilności i rynku paliw alternatywnych.ekoflotafot.materiały targowe

Targi EkoFlota to unikatowe wydarzenie nie tylko w Polsce, ale także w Europie Środkowo-Wschodniej, zarówno pod względem liczby prezentowanych samochodów elektrycznych i hybrydowych, jak również najnowszych rozwiązań z zakresu „zielonych” technologii. Podobnie jak w roku ubiegłym imprezę podzielono na Dzień Biznesowy (piątek, 15 czerwca), podczas którego odbyła się konferencja E-Mobility: Elektromobilność, Energia Odnawialna, Zrównoważony Transport, oraz Dzień Otwarty (sobota, 16 czerwca). Już tradycyjnie w rolę prowadzących na targach wcielili się dziennikarze znani z programów TVN Turbo: Adam Kornacki i Rafał Jemielita, a wstęp na oba dni był bezpłatny.

Spotkania i wymiana doświadczeń

Pierwszy dzień targów, czyli tzw. Dzień Biznesowy, był przeznaczony dla przedstawicieli branży motoryzacyjnej, którzy mieli okazję do nawiązywania nowych kontaktów i wymiany doświadczeń z ekspertami, choćby podczas konferencji E-Mobility: Elektromobilność, Energia Odnawialna, Zrównoważony Transport. Współorganizatorem najważniejszego spotkania branży elektromobilności w Polsce było Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA). Konferencja została podzielona na trzy panele pod hasłem Niskoemisyjna flota w firmie: Road map, Czy ładowanie to wyzwanie oraz Transport, Spedycja, Logistyka. Liczne grono menadżerów motoryzacyjnych mogło zapoznać się m.in. z narzędziami niezbędnymi do podjęcia działań związanych z ochroną środowiska, społeczną odpowiedzialnością biznesu oraz najnowszymi rozwiązaniami, które ułatwiają zarządzanie flotą i umożliwiają zredukowanie kosztów jej działalności. Oprócz tego każdy z uczestników i gości miał okazję przetestowania ekologicznych pojazdów, które specjalnie na tę imprezę przygotowali producenci i importerzy.
Zwieńczeniem Dnia Biznesowego było wręczenie nagród III Międzynarodowych Targów EkoFlota: Innowacje, Ekologia, Mobilność dla wyróżniających się ekologicznych i innowacyjnych pojazdów, rozwiązań, usług, firm flotowych oraz dla najlepszych menadżerów.

Najnowsze modele i trendy

Spośród prezentowanych na targowych stoiskach pojazdów warto wymienić ciekawy użytkowy model Peugeota Partnera w wersji elektrycznej. Ten ekologiczny dostawczak ma silnik o mocy 67 KM, którego zasięg wynosi ok. 170 km. Zestaw akumulatorów litowo-jonowych o pojemności 22,5 kWh można naładować z gniazdka domowego w 8,5 godz. Na stoisku BMW Polska można było zobaczyć nagrodzony przez kapitułę Plebiscytu III Międzynarodowych Targów EkoFlota model i3s. Samochód ten sprawdzaliśmy niedawno w ramach Wielkiego Testu Elektryków magazynu „Menadżer Floty”. Najmniejszy model niemieckiej marki w trybie sport przejeżdża 160 km, a w trybie ECO PRO+ nawet 200 km. i3s można też zamówić w wersji Rex, czyli z Range Extenderem – spalinowym generatorem prądu. Zasięg wzrasta wtedy do prawie 300 km.
Mercedes-Benz Polska zaprezentował m.in. nowy model Klasy A, Sprintera oraz liczne odmiany smarta, w tym elektrycznego EQ Fortwo. Z kolei Nissan pokazał nową generację modelu LEAF oraz dostawczaka e-NV200. Na stoisku można było również obejrzeć wciąż przyprószonego kurzem LEAF-a, którym znany z łamów „Menadżera Floty” Arkady Fiedler pokonał Afrykę. Podróżnik był gościem konferencji E-Mobility. Potentat w dziedzinie aut hybrydowych – firma Toyota, zaprezentował ekologiczne wersje Yarisa, Aurisa, RAV4 i C-HR, a także Priusa Plug-In Hybrid oraz napędzany wodorem model Mirai, który można było „prześwietlić” za pomocą specjalnego ekranu.

Podczas poprzedniej edycji Targów EkoFlota polską premierę miał koncepcyjny Jaguar I-PACE. W tym roku mogliśmy już oglądać jego produkcyjną wersję, która właśnie wchodzi na światowe rynki. Ten luksusowy crossover legendarnej brytyjskiej marki napędza elektryczny silnik o mocy aż 400 KM i zasięgu przekraczającym 300 km, co jest kolejnym sygnałem, że nowoczesnym, bezemisyjnym samochodem można już bez stresu wyjechać daleko poza miasto.
Na targach nie zabrakło również firm oferujących alternatywne rozwiązania w zakresie transportu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się np. stoiska z elektrycznymi rowerami czy skuterami (TrybEco, Blinkee.city) oraz motocyklami (E-Moto). Osobną strefę miały koła naukowe polskich uczelni, które pokazywały skonstruowane przez siebie i nagradzane w międzynarodowych konkursach bolidy, elektryczne jednoślady czy pojazdy zasilane energią słoneczną. Swoje stoiska prezentowały także firmy zajmujące się logistyką i transportem (m.in. No Limit Logistyka), ubezpieczeniami (m.in. Makurat Ubezpieczenia), wypożyczaniem samochodów (m.in. 99rent, Rentis) oraz infrastrukturą dla pojazdów elektrycznych i hybryd typu plug in (m.in. Power EV, GreenWay).

Badminton i drifterzy

Drugi dzień targów był otwarty dla zwiedzających. Specjalnie na tę okazję został przygotowany kącik zabaw dla najmłodszych i zaprezentowano produkty związane z „zielonym” stylem życia. Natomiast pod patronatem znanej działaczki na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach, Beaty Bublewicz, dzieci mogły wziąć udział w grze edukacyjnej na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego. Tego dnia odbywały się także dostępne dla wszystkich testy samochodów ekologicznych. Amatorzy sportowej jazdy mieli okazję spróbować swoich sił w zawodach Ekodrift, a szczęśliwcy mogli cieszyć się przejażdżką na prawym fotelu z wicemistrzem Polski w rajdach samochodowych Jakubem „Colinem” Brzezińskim. Oprócz tego miłośnicy aktywnego wypoczynku przeszli krótkie szkolenie w Akademii Badmintona Roberta Mateusiaka, wielokrotnego medalisty mistrzostw Polski i Europy oraz zwycięzcy turniejów cyklu World Cup.
Wśród Głównych Patronów Honorowych tegorocznej edycji targów znalazły się trzy urzędy administracji rządowej. Na wsparcie III Międzynarodowych Targów EkoFlota zdecydowały się: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwo Energii oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Wyniki Plebiscytu III Międzynarodowych Targów EkoFlota: Innowacje, Ekologia, Mobilność:


POJAZDY

• Innowacyjne rozwiązanie roku – Jaguar I-PACE: za największy zasięg w kategorii EV
• Mobilne rozwiązanie roku – Volkswagen Connect: za kompleksowe rozwiązanie pomagające ograniczyć zużycie paliwa i poprawić styl jazdy
• Ekologiczne rozwiązanie roku – Nissan LEAF, system V2G: za możliwość wykorzystywania auta jako źródła zasilania
• Pojazd ekologiczny roku – kat. jednoślady – TrybEco Foldie
• Pojazd ekologiczny roku – kat. pojazdy osobowe do 3,5 t – Nissan LEAF
• Pojazd ekologiczny roku – kat. pojazdy dostawcze do 3,5 t – Peugeot Partner Furgon Elektryczny
• Pojazd ekologiczny roku – kat. pojazdy użytkowe pow. 3,5 t – Mercedes-Benz Sprinter BlueEFFICIENCY
• Flota ekologiczna roku – Rentis – smart way to travel: za flotę ponad 100 aut hybrydowych

USŁUGI/PRODUKTY/DZIAŁALNOŚĆ

• Innowacyjne rozwiązanie roku – GreenWay Polska Sp. z o.o.: za GridBooster – magazyn energii połączony z punktami ładowania
• Mobilne rozwiązanie roku – Power EV: za aplikację mobilną inteligentnego ładowania samochodów elektrycznych, pozwalającą zarządzać systemem ładowania
• Ekologiczne rozwiązanie roku – BASF Polska Sp. z o.o.: za produkty Glasurit Eco Balance, które pomagają oszczędzać zasoby kopalne i ograniczać emisję CO2
• Społeczna odpowiedzialność biznesu – Toyota Polska Ltd. Sp. z o.o.: za promowanie ekologii

SPOŁECZNOŚĆ

• Eko Menadżer Roku – Jacek Pawlak, prezydent Toyota Motor Poland i Toyota Central Europe: za aktywne promowanie napędów wodorowych i wsparcie rozwoju elektromobilności w Polsce i Europie
• Eko Samorząd Roku – Zielona Góra: za flotę 47 autobusów elektrycznych i budowę infrastruktury ładowania

NAGRODY SPECJALNE MENADŻERA FLOTY

• Wielki Test Elektryków – BMW i3s
• 99rent – 10 lat na polskim rynku
• DEKRA – dbanie o standardy w branży motoryzacyjnej

Konferencja E-Mobility, która odbyła się pierwszego, biznesowego dnia III Międzynarodowych Targów EkoFlota, okazała się spotkaniem praktyków, twardo stąpających po ziemi. W trakcie dyskusji panelowych uczestnicy jasno wskazywali na biznes, który pierwszy musi poznać korzyści i wyzwania związane z użytkowaniem aut elektrycznych i dalej nieść przysłowiowy kaganek oświaty dla kierowców aut prywatnych.
Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy