Czwartek 05.05.2022

Targi Zero Waste w czerwcu w Warszawie

Śmieci są wszędzie - otaczają nas niestety w nawet najbardziej dzikich zakątkach świata. Każdy z nas je produkuje, a z roku na rok odpadów jest coraz więcej. Problem sprowadza się przede wszystkim do naszych wyborów konsumenckich oraz braku zwyczaju i pomysłu na wtórne wykorzystywanie odpadów.targi zero wastegrafika: materiały prasowe
Opakowanie – trudny przeciwnik

Większość opakowań wykonana jest z tworzyw sztucznych, które niestety niesamowicie zyskały na popularności. Plastikowa torebka służy nam średnio zaledwie przez 25 minut. Później najczęściej jest wyrzucana do kosza i trafia na wysypiska lub do rzeki, z rzeki do morza a z morza do oceanu. Plastik rozkłada się blisko 400 lat. Wraz z jego rozkładem do gleby i wody dostają się liczne związki chemiczne, z których jest zbudowany. W ten sposób plastik staje się szkodliwy dla fauny i flory, a pośrednio także dla ludzi.

Podobnie sprawa ma się z plastikowymi butelkami po napojach. Polacy konsumują rocznie ok. 4,5 miliarda plastikowych butelek. Jedynie 1,1 miliarda z nich jest ponownie przetwarzana, a reszta trafia na wysypiska, do pieców lub do lasów, do wód. Tymczasem w większości polskich miast woda z kranu jest w 100% zdatna do picia, co poddaje w zasadność kupowanie wód butelkowych (nie wspominając już ekonomicznych korzyściach).

Przykłady bezrefleksyjnego korzystania z plastikowy opakowań można mnożyć. Łączy je trudność przetwarzania i ponownego wykorzystania oraz jednoczesna łatwość migracji do wód. Stąd mamy ponad 150 milionów ton odpadów plastikowych w akwenach morskich. Jest problem i najwyższa pora z nim coś zrobić!
Targi Zero Waste 2022 – ósma edycja w czerwcu

Już 4-go i 5-go czerwca będzie okazja do rozprawienia się z odpadami. Tym razem w Warszawie, w Centrum Konferencyjnym Centrum Nauki Kopernik, startuje ósma edycja wyjątkowego wydarzenia, jakim są Targi Zero Waste - sposób na oszczędny i ekologiczny styl życia. Impreza dedykowana jest wszystkim tym, którzy chcieliby uprościć swoje życie, zmienić nawyki i ograniczyć ilość generowanych odpadów w domu, w pracy, podczas podróży.

Przewodnie tematy ósmej edycji Targów Zero Waste to powtórne zagospodarowanie odpadów, w tym: kompostowanie, przetwarzanie, system kaucyjny, naprawa. Podczas Targów będzie można, m.in. oddać elektroodpady i słoiki, zaopatrzyć się w bezodpadowe niezbędniki, ułatwiające ograniczanie wytwarzania odpadów (domowe kompostowniki, torby, termokubki, produkty kosmetyczne i spożywcze bez opakowań, filtry do wody, pieluchy wielorazowe i wiele innych), wziąć udział w konkursach zero waste, skosztować kuchni bezodpadowej, przerobić stare w nowe, … . Targom Zero Waste towarzyszyć będą ponadto imprezy, takie jak: warsztaty, wykłady, panele i dyskusje oraz zabawy dla dzieci.

Zielony event

Targi Zero Waste to wyjątkowa impreza, organizowana jako zielony event, w myśl zasady: zaczynamy od siebie! Oznacza to, że podczas targów unikamy wytwarzania odpadów i dbamy o cenne zasoby przyrody. Wystawców i oferentów obowiązują zasady niestosowania opakowań jednorazowych oraz drukowanych ulotek, plakatów, folderów. Wszystkie drukowane materiały pochodzą z recyklingu a impreza promuje ideę współdzielenia, pożyczania i naprawiania.

Więcej informacji:
www.targi-zerowaste.pl


źródło: materiały prasowe
Ocena (2.6) Oceń: