Poniedziałek 11.05.2009

Dzień Bez Śmiecenia

Każdy Polak produkuje dziennie kilogram odpadów. Niestety 90% z nich trafia na wysypisko. Dlatego tak ważne są nasze drobne codzienne decyzje, które pomnożone przez miliony, nabierają globalnego znaczenia.
11 maja obchodzimy Dzień Bez Śmiecenia.


Czy wiecie, że rzucona w lesie butelka plastikowa potrzebuje 500 lat aby się rozłożyć. Tymczasem na świecie w ciągu roku wyrzuca się tyle butelek, że gdyby ułożyć je jedna na drugą stworzylibyśmy wieżę o wysokości 28 mln kilometrów (!). Śmiecimy każdego dnia ale warto wiedzieć, w jaki sposób śmiecić świadomie - jak segregować odpady, by można było je ponownie wykorzystać.

11 maja 2001 roku Sejm uchwalił pakiet ustaw wprowadzających i dostosowujących przepisy prawne do regulacji obowiązujących w Unii Europejskiej. Fakt ten można uważać za początek systemu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce.

W tym roku Dzień Bez Śmiecenia jest obchodzony po raz trzeci. Organizatorem jest Rekopol Organizacja Odzysku S.A., która w tej edycji chce pokazać, iż poza korzyścią jaką jest mniejsza ilość odpadów trafiających do środowiska, segregacja odpadów, a co za tym idzie ich recykling i odzysk pozwalają zaoszczędzić mnóstwo energii i zasobów naturalnych.

Organizatorzy nie wyprodukowali z okazji Dnia Bez Śmiecenia tysięcy plakatów, ulotek, insertów i wlepek. Przygotowali kartkę internetową, która po kliknięciu przekierowuje na specjalnie stworzoną stronę www.dzienbezsmiecenia.pl. Zawarte tam informacje, adresowane do różnych grup odbiorców, w przystępny sposób wskazują na istotę selektywnej zbiórki i sposoby jej prowadzenia.
Źródło: dzienbezsmiecenia.pl
Ocena (3.7) Oceń:
Pasaż zakupowy