Dziś obchody Dnia Wiatru

Poniedziałek 15.06.2009

W poniedziałek, 15 czerwca, obchodzony będzie Globalny Dzień Wiatru. Polskie obchody, które zaplanowano w Szczecinie, będą elementem kampanii na rzecz promocji wiatru jako źródła czystej i niewyczerpanej energii. Organizatorem szczecińskich odchodów jest Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.
Jego przedstawiciele przekonują, że wykorzystanie wiatru do produkcji energii elektrycznej przyczynia się do przeciwdziałania zmianom klimatycznym i zwiększa bezpieczeństwo energetyczne kraju.


W tym roku Dzień Wiatru po raz pierwszy będzie świętowany w 32 krajach na całym świecie. Wcześniej był to dzień europejski. Stowarzyszenia energetyki wiatrowej oraz producenci turbin popularyzują tego dnia wykorzystanie energii wiatrowej.

Udział w obchodach zapowiedziały: Australia, Austria, Belgia, Bułgaria, Kanada, Chiny, Cypr, Czechy, Dania, Egipt, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Indie, Irlandia, Włochy, Japonia, Litwa, Holandia, Nowa Zelandia, Norwegia, Portugalia, Słowacja, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone oraz Polska. Będzie można zwiedzać farmy wiatrowe, organizowane mają być spotkania, konferencje, konkursy plastyczne i fotograficzne.

W Szczecinie na poniedziałek zaplanowano konferencję prasową z udziałem wiceministra środowiska Stanisława Gawłowskiego, poświęconą rozwojowi energetyki wiatrowej w Polsce. Mają być podane najnowsze dane związane z rozwojem rynku energetyki wiatrowej w naszym kraju.

W ubiegłorocznych obchodach Europejskiego Dnia Wiatru w 20 krajach brało udział ok. 90 tys. osób; można było zwiedzać 185 farm wiatrowych. W Polsce obchody odbywały się w Poznaniu. Wzięło w nich udział ok. 15 tys. osób.

W naszym kraju jest 227 elektrowni wiatrowych, a średnia moc jednej turbiny to prawie 2 MW. Na koniec 2008 r. łączna moc elektrowni wiatrowych zainstalowanych w Polsce wynosiła ok. 451 MW. W 2008 r. przyłączono do sieci 171 MW.

Produkcja energii z wiatru wyniosła 790 GWh w 2008 r. To 0,51 proc. udział w krajowym zużyciu energii - podało Stowarzyszenie.

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej powstało w 1999 r. Zrzesza firmy działające na rynku energetyki wiatrowej w Polsce; wspiera i promuje rozwój odnawialnych źródeł energii.
PAP - Nauka w Polsce
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy