Rok 2008 – Rokiem Puszczy Knyszyńskiej
Ekologia.pl Wydarzenia Ważne daty Rok 2008 – Rokiem Puszczy Knyszyńskiej

Rok 2008 – Rokiem Puszczy Knyszyńskiej

2008 to rok jubileuszowy XX – lecie powstania Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej (1988 – 2008). Z tej okazji odbędzie się wiele ciekawych przedsięwzięć. Wrota Podlasia objęły patronatem medialnym ten jubileusz.

Nasza misja – uczyć ludzi rozumieć przyrodę.

Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej został powołany w maju 1988 r. Jest największym parkiem krajobrazowym w województwie podlaskim i drugim co do wielkości w kraju. Zajmuje powierzchnię około 75 tys. ha, a wraz z otuliną ponad 126 tys. ha. Swoim zasięgiem obejmuje prawie całą Puszczę Knyszyńską, która otacza Białystok łukiem od północnego zachodu po południowy – wschód. Wspaniały, zwarty kompleks leśny porasta Wysoczyznę Białostocką, skrywając bijące czystą, rześką wodą źródła, które jak wstążeczki spływają do głównych rzek: Supraśli, Płoski, Sokołdy, Słoi. Drzewostany puszczańskie reprezentuje „królowa” sosna, a wraz z nią świerki, dęby, brzozy i wiele innych drzew i krzewów.

Bogata i zróżnicowana szata roślinna, mnogość źródeł i rzek, urozmaicona rzeźba terenu (wzniesienia do 209 metrów n.p.m.), nieuprzemysłowiony obszar, tworzą warunki bytowania rzadkich gatunków fauny i flory. Od 1973 r. bytują tu żubry, aktualnie to wolnościowe stado „żubra knyszyńskiego” liczy ponad 50 sztuk. Park krajobrazowy jest formą ochrony przyrody, a służba parku ponosi odpowiedzialność za stan środowiska na obszarze objętym ochroną. W Puszczy Knyszyńskiej chronimy tereny leśne, doliny rzeczne, jak również inne miejsca wyróżniające się wysoką wartością przyrodniczą, kulturową, historyczną i krajobrazową. Tworzymy warunki do prowadzenia działalności naukowej, dydaktycznej i turystycznej. To wszystko odbywa się w oparciu o cele i zadania zawarte w statucie i planie ochrony parku.

Charakterystyczną cechą parku krajobrazowego jest możliwość korzystania z zasobów w zakresie, który ich nie zubaża. Jest to tzw. zasada trwałości i zrównoważonego rozwoju. Zalecenia wyszczególnione w planie ochrony parku oraz w ustawie o ochronie przyrody realizuje służba parku. Jednym z głównych jej działań jest współpraca z samorządami, zarządcami obszaru parku, organizacjami ekologicznymi i instytucjami na rzecz ochrony Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej.

„Rok 2008 rokiem Puszczy Knyszyńskiej” to inicjatywa, której celem jest podniesienie rangi tego obszaru, podkreślenie walorów, jakie posiada knyszyński kompleks leśny, ze szczególnym wzmocnieniem przesłania o kooperacji wszystkich instytucji, organizacji i innych jednostek w działaniu na rzecz ochrony środowiska.

Dewiza, iż te piękne lasy wypożyczyliśmy od naszych wnuków, a nie odziedziczyliśmy po naszych ojcach, umacnia w przekonaniu o obowiązku, jaki na nas spoczywa – zwrócić pożyczone, niezniszczone, nieskażone.

Historia założenia parku sięga początku lat 80-tych XX wieku, a przyczynił się do tego między innymi Witold Sławiński (1888 -1962) – inżynier rolnik, doktor filozofii, który specjalizował się w mikrobiologii technicznej i fitosocjologii, profesor zwyczajny w Katedrze Biologii AMB. Prowadził badania w dolinie i dorzeczu rzeki Supraśl. Przyczynił się do rozwoju lecznictwa klimatycznego. Wynikiem jego pracy było odkrycie bogatych zasobów wysoko wartościowej borowiny w okolicach Michałowa.

Rok 2008 jest rokiem jubileuszowym w PKPK. Z okazji XX – tej rocznicy powstania parku ogłaszamy go Rokiem Puszczy Knyszyńskiej.

Przebieg jubileuszu:

I. Obchody rozpoczynamy 22 stycznia 2008 r. od promocji książki Marka Zalewskiego „Archeologia. Najdawniejsze dzieje Puszczy Knyszyńskiej”, która została wydana wspólnie z Państwowym Muzeum Archeologicznym, Książnicą Podlaską i Stowarzyszeniem Naukowym Archeologów Polskich.

II. We współpracy i przy współfinansowaniu nadleśnictw Puszczy Knyszyńskiej: Supraśla, Walił, Żedni, Krynek, Czarnej Białostockiej, Dojlid, Knyszyna, zostanie wydana książka pt. „Leśnicy o Puszczy Knyszyńskiej – szkice”.

Ustalony został szkic tematyczny dzieła, na który składają się następujące zagadnienia:

1. „Puszcza Knyszyńska – Park Krajobrazowy” (historia, walory, znaczenie) – rozdział wstępny.
2. „ Sosna” – królowa puszczy (pochodzenie, wartość, współtwórczyni drzewostanów).
3. „Woda” – krajobraz pojezierny bez jezior (atrakcyjne ukształtowanie terenu).
4. „Żubr i przyjaciele”.
5. „Kultura i tradycje puszczańskie”.
6. „Edukacja przyrodniczo – leśna w całej puszczy” – (w nawiązaniu do form ochrony przyrody).
7. „O Boże jak tu fajnie” – turystyka w Puszczy Knyszyńskiej.
8. „Królowy Most”– U Pana Boga za piecem.

Wydanie powyższego zbioru ma charakter informacyjny, edukacyjny oraz reklamowy. Jest to klamra spinająca ważne i aktualne dane o Puszczy Knyszyńskiej. Planowany termin realizacji styczeń 2008r.

III. Zostanie przeprowadzony cykl wyjazdowych zajęć edukacyjnych, w zakresie poznawania, odkrywania i ochrony przyrody. Prelekcje tematyczne przeprowadzą pracownicy służby parku w przedszkolach i szkołach wiejskich z terenu Puszczy Knyszyńskiej w okresie od listopada 2007 r. do czerwca 2008 r.

IV. Park przy współpracy z nadleśnictwami Puszczy Knyszyńskiej oraz Muzeum Historycznym przygotuje wystawę przyrodniczą pt. „Las dawniej i dziś” (otwarcie wystawy w Muzeum Historycznym w Białymstoku luty 2008r.)

V. W ramach współpracy ze stowarzyszeniem „Uroczysko” planowana jest realizacja projektu „Promocja zrównoważonego rozwoju, zdrowego i ekologicznego stylu życia z wykorzystaniem potencjału Puszczy Knyszyńskiej”, a w nim cyklu szkoleń skierowanych do nauczycieli, przewodników, pracowników administracji w zakresie rozpoznawania, dostrzegania oraz umiejętnego interpretowania zasobów przyrody. Szkolenia przeprowadzone będą w IV, VI, IX 2008 i 2009 r.

VI. „Poznaj Puszczę Knyszyńską” to kolejny projekt, który powstał we współpracy z oddziałem PTTK w Białymstoku oraz Stowarzyszeniem Miłośników Puszczy Knyszyńskiej „Wielki las”. W programie projektu znalazły się:

* dni otwarte w Parku Krajobrazowym 2-30 czerwiec 2008 r.: w czasie których będzie można skorzystać z nieodpłatnego odwiedzenia siedziby parku oraz skorzystania ze ścieżek i szlaków edukacyjnych;

*konkursy: wiedzy „Puszcza Knyszyńska dawniej i dziś”, plastyczny „Twój pomysł na wykonanie logo PKPK”;
* przewodnik czeka – otwarcie siedziby parku w dni wolne od pracy, udostępnienie aktualnych ekspozycji;
*współorganizowanie na terenie gmin puszczańskich pikników ekologicznych;

VII. Konferencja przyrodniczo-naukowa (29-30 maja 2008 r.)

„Parki Krajobrazowe u progu XXI wieku – edukacja ekologiczna wczoraj i dziś na przykładzie Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej.”

Dzień pierwszy:

I. „Na czym polega fenomen Puszczy Knyszyńskiej?” – ewaluacja działalności PKPK na przełomie wieków.

II. Puszcza Knyszyńska – prezentacja zasobów, ich kształtowanie w czasie.

1. Wykorzystanie atrakcyjnego ukształtowanie terenu Puszczy Knyszyńskiej do edukacji przyrodniczej społeczeństwa.

2. Życiodajne źródła – ocena wpływu i stanu zasobów wodnych w Puszczy Knyszyńskiej.

3. Flora PK, edukacja na przykładzie zmian zachodzących w środowisku.

4. Fauna PK– kształt i zróżnicowanie populacji.

5. Puszcza Knyszyńska na skrzydłach.

6. Wyjazd plenerowy do Poczopka w Nadleśnictwie Krynki.

Podsumowanie dnia – rośnie znaczenie i zainteresowanie edukacją przyrodniczą.

Dzień drugi:

I. Znaczenie Parków Krajobrazowych na przykładzie działalności edukacyjnej PKPK.

1. Wyznaczenie kierunków działania i priorytetów w zakresie działalności parku – edukacji przyrodniczej PKPK.
2. Nowe formy edukacji przyrodniczej.
3. Edukacja ekologiczna jest produktem. Ile kosztuje ten produkt?
4. Edukacja przyrodnicza na rzecz wzrostu świadomości społecznej to wspólny obowiązek różnych środowisk. Jak się z tego wywiązują?

VIII. Zaprojektowanie i wykonanie okolicznościowych plakatów, znaczków, długopisów, ekologicznych toreb oraz innych drobnych upominków przeznaczonych na nagrody w konkursach oraz służących jako reklama działalności edukacyjnej parku.

IX. Udział w dorocznych dniach kultury i sztuki: spotkania z naturą i sztuką „Uroczysko” w Supraślu pod hasłem „Bóbr”.

X. Zorganizowanie w siedzibie parku wystawy o patronie i prekursorze założenia parku – profesorze Witoldzie Sławińskim, która będzie zawierała informacje o życiu pracy i zasługach profesora.

Otwarcie ekspozycji planowane jest w czasie trwania konferencji – 27 maja 2008r. Ponadto zostanie wydany folder o profesorze.

Honorowy patronat nad obchodami jubileuszu obejmą: Minister Środowiska, Marszałek Województwa Podlaskiego oraz Wojewoda Podlaski.
Źródło: wrotapodlasia.pl

4.6/5 - (17 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments