Środa 27.01.2010

Światowy Dzień Terenów Podmokłych

Park Narodowy Park Narodowy "Ujście Warty", Fot. Wikipedia, CC

Każdego roku w Parku Narodowym „Ujście Warty” uroczyście obchodzony jest „Światowy Dzień Terenów Podmokłych”. Święto to przypada 2 lutego – tego dnia w roku 1971, w irańskim mieście Ramsar została przyjęta Konwencja o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptaków wodnych i błotnych. Powstała też wówczas Lista Ramsar, czyli spis obszarów podmokłych o znaczeniu międzynarodowym.



Dziś, w 159 państwach, jest takich obszarów 1883. Zaledwie 13 z nich znajduje się w Polsce.

Każdego roku podczas obchodów Światowego Dnia Terenów Podmokłych, próbujemy ukazać mokradła w różnych aspektach. Tegoroczna myśl przewodnia brzmi: Troszcząc się o mokradła, dbamy o klimat. Podobnie jak w poprzednich latach, Park Narodowy „Ujście Warty” zaprasza do wspólnego świętowania z okazji Światowego Dnia Terenów Podmokłych.

Program:

  • 11.00 – Uroczyste otwarcie.
  • 11.15 – Ptasia moda - prezentacja kandydatów uczestniczących w konkursie kostiumowym (najlepsze przebranie za ptaka).
  • 12.15 – Diaporama pt. „Park Narodowy „Ujście Warty” autorstwa Marka Kosińskiego i Olimpiusza Wenhrynowicza.
  • ok. 12.30 – Wycieczka z przewodnikiem na ścieżkę przyrodniczą „Ptasim Szlakiem”. Zapraszamy do wspólnych obserwacji! Zapewniamy dojazd do ścieżki, lornetki, oraz fachową opiekę pracownika Parku. Uwaga!! Wycieczka przeznaczona jest dla turystów indywidualnych. Chętnych do udziału w wycieczce prosimy o wcześniejsze zgłoszenia telefoniczne – 95 7524026.
  • Wystawa grafiki Piotra Kułaka „Mokradła w krzywym zwierciadle”.
  • Poczęstunek rodem z mokradeł.
  • Dodatkowo w godzinach 11.00-14.30 każdy będzie mógł bezpłatnie wejść na wieżę obserwacyjną w Chyrzynie oraz zakupić wszelkie wydawnictwa Parku.

Termin: 7 lutego 2010 r.
Miejsce: Park Narodowy „Ujście Warty”, Chyrzyno 1
Źródło: Park Narodowy „Ujście Warty”
Ocena (3.9) Oceń: