Wtorek 14.04.2009

Wkrótce kolejne "Święto krowy"

W Parku Narodowym "Ujście Warty" trwają przygotowania do kolejnego "Święta krowy". Odbywająca się od pięciu lat impreza ma przypominać, jak ważną rolę w ochronie siedlisk dzikich ptaków odgrywa bydło domowe.

"I dlatego właśnie, krowy doczekały się w naszym Parku swojego święta - Święta krowy" - powiedziała Magdalena Mądrawska z działu edukacji Parku Narodowego "Ujście Warty".


"Poświęcając tym zwierzętom całą imprezę, pragniemy zwrócić uwagę na rolę bydła domowego, jako istotnego elementu w ochronie siedlisk łąkowych" - powiedziała Mądrawska.

Jak wyjaśniła, podmokła łąka "pozostawiona sama sobie" w krótkim czasie zarasta. Najpierw pojawiają się na niej ziołorośla i trzcina, następnie wierzby, aż w końcu zmienia się w las łęgowy, który ptaki wodne i błotne omijają z daleka.

"Święto krowy" to impreza rozrywkowo-edukacyjna. W jej programie obok typowo zabawowych propozycji, na stałe zagościły wykłady naukowe i konkursy przyrodnicze.

Tradycyjnie nie zabraknie wyborów miss krowy wypasanej w Parku Narodowym "Ujście Warty", wystawy bydła i zawodów w dojeniu. Gospodynie będą raczyć gości wiejskim mlekiem i jego przetworami. Festyn okrasi muzyka ludowa.

Podczas "Święta krowy" zostanie również rozstrzygnięta kolejna edycja konkursu fotograficznego, w tym roku pt. "Łaciate świata widzenie".

*************************************************

Teren Parku Narodowego "Ujście Warty", będący królestwem wodnych i błotnych ptaków, jeszcze 250 lat temu porastały rozległe łęgi. W trakcie panowania Fryderyka II Wielkiego, a więc w latach 1740- 1786, lasy wykarczowano, zmeliorowano dolinę dolnej Warty, a wyrwane bagnom ziemie oddano pod osadnictwo i do użytku rolniczego.

Prowadzono tu głównie wypas bydła, koni, gęsi oraz koszono trawę. W wyniku wieloletniego, rolniczego użytkowania powstały bardzo rzadko występujące otwarte siedliska lęgowe ptaków wodnych i błotnych.

W celu utrzymania takiego stanu na obszarze obecnego Parku Narodowego nadal koszone są łąki, a w sukurs przyrodnikom przychodzą rolnicy, którzy wypasają tam ok. 3 tys. sztuk bydła i kilkaset koni. Dzięki temu tereny "Ujścia Warty" nadal są jedną z największych ostoi ptactwa wodnego i błotnego w Środkowej Europie.

Piąte "Święto krowy" odbędzie się w niedzielę (24 sierpnia), w siedzibie dyrekcji PN Ujście Warty w Chyrzynie, niedaleko Kostrzyna nad Odrą.
PAP
Ocena (0) Oceń:
Pasaż zakupowy