Adoptując starsze zwierzę zyskujemy przyjaciela, na dobre i na złe. Wywiad z Dobrosławą Gogłozą, Dyrektor Zarządzająca Pomagam.pl

Co zyskujemy adoptując starsze zwierzę? Oczywiście przyjaciela, na dobre i na złe. Zwierzęta, szczególnie starsze, potrafią kochać bezwarunkowo i oddać nam kilkukrotnie całą energię i serce, które wkładamy w opiekę nad nimi – mówi Dobrosława Gogłoza - Dyrektor Zarządzająca Pomagam.pl, oraz założycielka i wieloletnia prezeska Stowarzyszenia Otwarte Klatki.Co zyskujemy adoptując starsze zwierzę?Dobrosława Gogłoza - Dyrektor Zarządzająca Pomagam.pl, oraz założycielka i wieloletnia prezeska Stowarzyszenia Otwarte Klatki.
Adopcja to bardzo odpowiedzialne zadanie, a w przypadku starszych zwierząt wydaje nam się, że ten ciężar odpowiedzialności jest jeszcze większy. Adopcja seniora niesie ze sobą wiele pytań i wątpliwości.

Dobrosława Gogłoza: Adopcja starszego zwierzęcia faktycznie jest zadaniem wymagającym dużego zaangażowania i empatii, ale przynosi również wiele wyjątkowych korzyści. To prawda, że opieka nad starszym zwierzęciem może rodzić dodatkowe pytania i wątpliwości, szczególnie jeśli chodzi o ich zdrowie i potrzeby. Warto jednak pamiętać, że seniorzy często są już wychowani, spokojniejsi i mają ustalony tryb życia, co może być atutem dla wielu adoptujących.

Co więcej, adopcja starszego zwierzęcia to szansa na dawanie miłości i bezpieczeństwa zwierzęciu, które być może przez większość życia nie miało szansy doświadczyć prawdziwego domu. To także okazja do rozwoju osobistego, do nauki cierpliwości i empatii. Chociaż może się to wydawać wyzwaniem, obecność starszego zwierzęcia w domu często przynosi nieoczekiwane radości i satysfakcję z tego, że mogliśmy znacząco poprawić jakość życia naszego nowego członka rodziny.

Ile jest starszych zwierząt w schroniskach i dlaczego w ogóle tam trafiają?

Liczba starszych zwierząt w schroniskach może się różnić w zależności od regionu, jednak cały czas jako Pomagam.pl od współpracujących z nami organizacji otrzymujemy jasny przekaz: zwierząt w schroniskach jest coraz więcej, a zwierzęta starsze stanowią bardzo dużą część z nich.

Starsze zwierzęta trafiają do schronisk z różnych powodów. Jednym z nich jest niestety rezygnacja właścicieli, którzy nie są gotowi lub nie są w stanie sprostać wyzwaniom związanym z opieką nad zwierzęciem w podeszłym wieku. Inne przyczyny to tragiczne okoliczności, jak śmierć właściciela lub jego niezdolność do dalszej opieki z powodów zdrowotnych czy finansowych.

Staramy się cały czas edukować odnośnie opieki nad zwierzętami i możliwości pomocy. Kiedy pojawiają się trudności, zazwyczaj możemy liczyć na nasze społeczności, również w kwestiach finansowych. Założenie zbiórki często jest rozwiązaniem wielu problemów, na które możemy natrafić przy opiece nad zwierzętami, nie tylko starszymi. Nasza rodzina, przyjaciele i znajomi są bardzo chętni do tego, żeby nas wspierać kiedy tego potrzebujemy. Najtrudniejszym krokiem jest o tę pomoc poprosić.

Dla każdego zwierzęcia trafienie do schroniska to życiowa tragedia. Najgorzej mają te najstarsze – bo w ich przypadku szanse na adopcję są jeszcze mniejsze. Jak wygląda zainteresowanie adopcją starszych psów czy kotów?

Zdajemy sobie sprawę, że ze względu na wiek i często związane z nim problemy zdrowotne, starsze zwierzęta w schroniskach napotykają na większe trudności w znalezieniu nowego domu. Zainteresowanie ich adopcją jest znacznie mniejsze w porównaniu z młodszymi, bardziej energicznymi i często postrzeganymi jako "mniej wymagające" zwierzętami. Istnieje jednak wiele mitów z tym związanych, którym staramy się przeciwdziałać. Dla wszystkich, którzy mają wątpliwości co do adopcji starszego zwierzaka przygotowaliśmy 9 powodów, które mogą ich przekonać. Tekst można znaleźć na naszym blogu: https://pomagam.pl/blog/9-powodow-aby-adoptowac-starsze-zwierze-ze-schroniska/

Ludzie mają standardowe drogi myślenie: nie adoptuję starszego bo… nie przywiąże się do mnie, bo nie da się go ułożyć. Proszę powiedzieć co stoi na przeszkodzie w wyborze takiego starszego zwierzęcia?

Przede wszystkim obawy ludzi, które niestety bardzo często wynikają z niewiedzy. Przykładowo psy są zdolne do nauki przez całe życie. Mogą przyswajać nowe komendy, normy i zachowania aż do późnej starości. Dodatkowo starsze zwierzaki, szczególnie te adoptowane ze schronisk, okazują się wyjątkowo wdzięcznymi towarzyszami. Są świadome, co zawdzięczają swoim nowym opiekunom i zrobią wszystko, by sprostać ich oczekiwaniom.

Czy wiek ma duże znaczenie, jeżeli chodzi o zaadaptowanie się zwierzęcia do nowego domu i nowych opiekunów? Jakie są największe wyzwania behawioralne?

Bardziej dojrzałe zwierzęta, w przeciwieństwie do młodych, cenią sobie spokój i czas odpoczynku. Adoptując takie zwierze, mamy też szansę na znalezienie kompana, który będzie w stanie zbudować pozytywne relacje z istniejącymi już w domu zwierzętami. Ważnym elementem jest to, że u takiego zwierzęcia możemy już pewne rzeczy zaobserwować, m.in. uformowany charakter i stabilne zachowania. Również opiekunowie ze schroniska pomogą ocenić i dopasować czworonoga do danej rodziny.

Adopcja zwierzęcia, jego utrzymanie i ewentualne leczenie to koszty, których obawiamy się najczęściej. Jak poradzić sobie z takimi obawami?

Przy adopcji trzeba sobie zdawać sprawę z wydatków, które nas czekają. Jest to nieodłączny element opieki nad zwierzętami. Naszym zdaniem jednak bardzo ważne jest uświadomienie sobie, że nie jesteśmy sami. Jeśli ktoś się boi, że może nie sprostać finansowo, to nie musi mierzyć się z nimi samodzielnie!

Tworząc zbiórkę na Pomagam.pl, można uzyskać wsparcie, które pomoże pokryć koszty związane z opieką nad pupilem. Na naszym portalu zakładane są bardzo różne zbiórki: na leczenie, konkretny zabieg, bądź codzienną opiekę. Tworzą się piękne relacje, kiedy nawzajem wspierają się różni miłośnicy zwierząt i nie tylko. To piękne i dodające sił, że możemy wszyscy na siebie nawzajem liczyć.

Co zyskujemy adoptując starsze zwierzę?

Oczywiście przyjaciela, na dobre i na złe. Zwierzęta, szczególnie starsze, potrafią kochać bezwarunkowo i oddać nam kilkukrotnie całą energię i serce, które wkładamy w opiekę nad nimi.

Z naszej perspektywy jest jeszcze jedna istotna kwestia: adoptując starszego psa, staniesz się żywym przykładem empatii i odpowiedzialności. Zainspirujesz innych do refleksji nad wartościami, jakimi się kierują. To bezcenne doświadczenie, którego wielu ludzi nigdy nie doświadczy.

Dziękuję za rozmowę
Ekologia.pl (Joanna Szubierajska)
Ocena (3.3) Oceń: