Mateusz Piesiak - FOTOGRAFIA PRZYRODNICZA TO MOJA PASJA!

Mateusz PiesiakMateusz Piesiak

Fotografia przyrodnicza to jago pasja. Mimo młodego wieku, ma na swoim koncie kilka nagród zdobytych w prestiżowych konkursach fotograficznych. O swojej fotograficznej „chorobie” opowiada Mateusz Piesiak, laureat w konkursie Wildlife Photographer.Joanna Szubierajska: Powiedz nam proszę, jak zaczęła się Twoja historia z fotografią przyrodniczą?

Mateusz Piesiak: Od kiedy pamiętam interesowałem się przyrodą. Na początku tylko ją obserwowałem i podziwiałem. Z czasem jednak, zafascynowany zdjęciami kilku polskich fotografów przyrody, postanowiłem sięgnąć po aparat. Na początku tylko uwieczniałem swoje obserwacje kompaktowym aparatem. W 2007 roku nastąpił przełom, ponieważ rodzice kupili mi lustrzankę cyfrową. Z czasem poznałem kilku fotografów przyrody, którzy pokazali mi jak niepostrzeżenie zbliżyć się do ptaków oraz jak budować specjalne czatownie fotograficzne. Tak mijały miesiące, lata, a ja cały czas poznawałem tajniki fotografii, jednocześnie stopniowo „zarażałem się” raczej nie uleczalną „chorobą” jaką jest fotografia ptaków.

Fotografujesz głównie świat ptaków, co jest dosyć wymagającym zajęciem – z jakiego sprzętu korzystasz?

Obecnie używam body Canon 40D wraz z obiektywem Canon 400/5.6 L USM. W połączeniu ze sobą tworzą naprawdę dobry zestaw. Autofokus jest szybki i cichy, co bardzo przydaje się w fotografii ptaków, a możliwość wykonania 6,9 klatki w ciągu sekundy sprawia że jest większa szansa na uchwycenie ciekawej pozy w akcji.

Który ze słynnych fotografów jest dla Ciebie autorytetem w tej dziedzinie? Kogo najbardziej podziwiasz?

Jednym fotografów, który jest dla mnie autorytetem jest Bence Máté. Podziwiam go za kreatywność, inne podejście do fotografii ptaków oraz za pomysłowość, dzięki której robi świetne zdjęcia. Kolejnymi znakomitymi fotografami ptaków, których podziwiam są Markus Varesvuo oraz Jari Peltomäki. Ich wiedza na temat ptaków oraz talent do robienia zdjęć sprawiają ,że są rewelacyjnymi fotografami dzikiej przyrody. Szczególnie cenię ich za świetne zdjęcia sów.

Jesteś młodym fotografem, czy masz już jakieś sukcesy na swoim koncie.

Swoją największą fotograficzną nagrodę zdobyłem w październiku 2011 roku. W międzynarodowym konkursie Wildlife Photographer of the Year 2011 moje zdjęcie ostrygojadów brunatnych sfotografowanych w Nowym Jorku w USA zatytułowane „Pester Power” zajęło 1 miejsce w kategorii wiekowej 11-14 lat (wtedy się jeszcze w niej mieściłem :)). Dodatkowo otrzymałem tytuł Young Wildlife Photographer of the Year 2011 też za to zdjęcie.
„Pester Power”, fot. Mateusz Pieksiak


Twoje zdjęcia są fantastyczne! Masz jakiś szczególny patent na fotografowanie?

Uważam, że przede wszystkim liczy się kreatywność, inne spojrzenie na fotografowaną rzecz oraz spróbowanie czegoś nowego, czego nikt jeszcze nie widział. Gdy zamierzam sfotografować jakiegoś ptaka, najpierw poznaję jego zwyczaje, obserwuję jego zachowanie, a dopiero potem buduję czatownie i robię zdjęcia. Dzięki temu ptak nie jest zaniepokojony, a zdjęcie wychodzą naturalne.

Co Ci daje fotografowanie przyrody?

Fotografowanie pozwala mi odetchnąć od zgiełku miasta, oderwać się od codzienności. A kontakt z przyrodą dostarcza mi wielu niezapomnianych wrażeń. Gdy siedzę w czatowni i czekam na ptaki, jestem sam na sam z naturą. Ta cisza i spokój są niesamowite!

Czy masz jakieś marzenie związane z fotografią przyrodniczą? Wiążesz z nią przyszłość?

W przyszłości zamierzam dalej rozwijać swoją pasję. A maże uda mi się nawet zostać profesjonalnym fotografem przyrody?... Poza tym chciałbym skończyć wyższe studia, najprawdopodobniej medycynę. Moje gatunki, które chciałbym sfotografować w tym roku to: puszczyk mszarny, uszatka, błotniak stawowy, wodnik oraz perkoz rdzawoszyi.

Dziękuję za rozmowę
Zdjęcie „Start” zajęło II miejsce w konkursie portalu Ekologia.pl „Przyroda Ojczysta”, fot. Mateusz Piesiak
Joanna Szubierajska, Ekologia.pl


Galeria zdjęć

Mateusz PiesiakKos, fot. Mateusz PiesiakMyszołowy, fot. Mateusz PiesiakRybitwa rzeczna, fot, Mateusz PiesiakSzpaki, fot. Mateusz PiesiakUszatka, fot. Mateusz PiesiakWodnik, fot. Mateusz PiesiakUszatka2, fot. Mateusz Piesiak
Ocena (3.6) Oceń: