Mniej kupuj, więcej naprawiaj. Wywiad z Martyną Zastawną z WoshWosh

http://woshwosh.plhttp://woshwosh.pl

Buty to coś więcej niż część garderoby, to wspomnienia, sentyment, historie jakie za nimi stoją. Na Zachodzie coraz bardziej popularny jest minimalizm (również bardzo związany z ekologią), a my świetnie wpisujemy się w tą idee: mniej kupuj, więcej naprawiaj, dłużej korzystaj ze swoich rzeczy - mówi w wywiadzie dla Ekologia.pl Martyna Zastawna, założycielka i pomysłodawczyni WoshWoshJoanna Szubierajska: Czym się zajmujecie?

Martyna Zastawna: WoshWosh zajmuje się odnową, naprawą, czyszczeniem i personalizacją buta. Zamiast kupić nowe obuwie, można u nas przywrócić do życia stare buty.

W jaki sposób narodził się pomysł na biznes?

Pomysł narodził się z potrzeby chwili. Miałam w szafie brudne, zniszczone, ale ukochane buty. Nie miałam pomysłu, ani czasu aby o nie zadbać, więc postanowiłam zlecić to pralni obuwia (byłam przekonana, że takie istnieją). Okazało się jednak, że ani w Polsce, ani nigdzie na świecie nie ma takich miejsc. Pomysł bardzo mnie zafascynował, ze względu na moją miłość do butów oraz bliską moim przekonaniom, idee reused. Był to bodziec do tego, aby jako pierwsza otworzyć tego rodzaju firmę.

Można powiedzieć, że firma to reaktywacja zamierającego zawodu szewca? Czy jest to coś zupełnie innego?

W jakimś sensie jesteśmy nowoczesną formą szewca, ale nie szufladkowałabym WoshWosh, ponieważ oprócz zwykłej naprawy butów zajmujemy się również renowacja, czyszczeniem i customem i na tym opieramy naszą działalność. Cieszy mnie jednak fakt, że ze względu na coraz większą skalę naszej działalności coraz więcej osób, jest zainteresowanych poznaniem tajników pracy szewca, a wydawać by się mogło, że jest to zawód na wymarciu (w Polsce nie ma żadnej szewskiej szkoły). Super, jest to że dokładamy do reaktywacji tego zawodu, małą cegiełkę.

Jak się ratuje buty?

Do każdej pary butów podchodzimy indywidualnie, dlatego też „leczenie” jakie zaaplikujemy danej parze zależy od wielu czynników, takich jak ich stan, rodzaj materiału, środki jakie były wcześniej stosowane na butach itd.

Czy każde buty nadają się do renowacji?

Nie, nie każdy but nadaje się do renowacji nie tylko ze względu na stan, ale również na efekt końcowy. Zdarza się, że wolimy zrezygnować z wykonania usługi, aby klient nie był rozczarowany odnową. Generalnie jesteśmy w stanie przywrócić drugie, wspaniałe, życie 85% butów, które do nas trafiają.

Jak wyglądały najbardziej zniszczone buty oddane do renowacji?

Bardzo trudnych przypadków było kilka. Normalnie nie przyjęlibyśmy ich, ale historia, która za nimi stała była tak fantastyczna, że postanowiliśmy odnowić ją wraz z butami. Były to botki pradziadka naszego klienta, który przeszedł w nich Syberię w czasie wojny. Drugą parą były oficerki z Bitwy Warszawskiej, a trzecią parą ukochane kapcie taty klientki, z którymi nie rozstawał się od lat 70.

Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy