Problem smogu w Polsce jest obecny od wielu lat

fot. dreamstime fot. dreamstime

Obecnie jakość powietrza jest zdecydowanie lepsza niż 40 lat temu. Co nie zmienia faktu, że ta jakość przekracza dopuszczalne normy, które w tej chwili mamy. Dlatego należy z tym walczyć ‒ mówi w wywiadzie dla Ekologia.pl, Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego


Joanna Szubierajska: Dawniej problem smogu nie istniał? 


Piotr Siergiej, Polski Alarm Smogowy: Problem zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest obecny od wielu lat. Jeżeli mówimy o tym, jak powietrze było zanieczyszczone kiedyś, to należy powiedzieć, że dawniej stężenia pyłów zawieszonych były o wiele wyższe. Jeszcze 30, 40 lat temu występował poważny problem zanieczyszczenia powietrza tlenkami siarki. Potem, w 1989 roku, z zanieczyszczeniami pochodzącymi z zakładów przemysłowych, hut, elektrowni, elektrociepłowni, zdołano się uporać. Skoro zanieczyszczenia przemysłowe bardzo mocno spadły, to  pozostało skupić się na zanieczyszczeniach z gospodarstw domowych. Oczywiście obecnie jakość powietrza jest zdecydowanie lepsza niż 40 lat temu. Co nie zmienia faktu, że ta jakość przekracza dopuszczalne normy, które w tej chwili mamy. Dlatego należy z tym walczyć.

Dlaczego kwestia smogu dopiero od niedawna jest tak bardzo nagłaśniana?


W moim przekonaniu złożyło się na to kilka czynników. Jednym z nich jest rosnąca świadomość społeczna. Najpierw mówiliśmy o zdrowej żywności, o papierosach, które skutecznie udało się usunąć z przestrzeni publicznej. Wzrasta świadomość społeczna na temat tego, jak ważne jest środowisko, które nas otacza. Jak ważne jest to, by było ono czyste, by nie było przyczyną różnych chorób i przedwczesnych zgonów. Dlatego też zaczęto mówić o smogu.

Drugą przyczyną są działania Polskiego Alarmu Smogowego – dziesiątków inicjatyw społecznych z całego kraju uświadamiających ludziom, że istnieje taki problem jakim jest zanieczyszczenie powietrza. Monitorując doniesienia prasowe i relacje mediów o smogu widać było wyraźny rosnący trend. Z roku na rok tematów związanych ze smogiem było coraz więcej. Pod koniec 2016 roku doszliśmy do miejsca, w którym liczba doniesień zaczęła gwałtownie rosnąć. A więc wzrosła nasza świadomość, ale również media zaczęły o tym mówić i pisać. Po trzecie, w styczniu 2017 roku, mieliśmy bardzo silny epizod smogowy, który otworzył ludziom oczy. To wszystko złożyło się na skokowy wzrost świadomości społeczeństwa, w dość krótkim czasie nasza świadomość zmieniła się fundamentalnie.

Dużo się mówi o smogu w dużych miastach. Co z tymi mniejszymi miejscowościami?

Małe miejscowości, dotychczas uznawano za ostoje, za takie miejsca do których się ucieka dla czystego powietrza. Okazało się, i to wiemy już od pewnego czasu, że jakość powietrza w tych małych miejscowościach, na przykład w okolicach Warszawy czy Krakowa, jest gorsza niż w środku metropolii. Ale w tych miejscowościach nie ma stacji pomiarowych. W związku z tym ludzie żyją w świadomości, że mieszkają w okolicach, w których jest czyste powietrze.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy