Projektuj tak, by dało się ponownie wykorzystać. Wywiad z Kamilem Szczygielskim z Ekotech

W gospodarce linearnej schemat wygląda następująco – wyprodukuj, zużyj, wyrzuć. W przypadku recyclingu mamy do czynienia ze schematem: wyprodukuj, zużyj, wykorzystaj to co się da, a resztę wyrzuć. W przypadku gospodarki o obiegu zamkniętym cykl wygląda następująco: zaprojektuj tak, aby wszystko dało się ponownie wykorzystać, wyprodukuj, zużyj, a następnie wszystko wprowadź ponownie do obiegu – mówi w wywiadzie dla Ekologia.pl, Kamil Szczygielski, Prezes zarządu Grupy EKOTECHKamil Szczygielski, Prezes zarządu Grupy EKOTECHKamil Szczygielski, Prezes zarządu Grupy EKOTECH

Joanna Szubierajska: Producenci wytwarzają, my kupujemy, a w momencie, kiedy wyrób nie jest już nam potrzebny wyrzucamy go do kosza. Rośnie ilość odpadów, rośnie zanieczyszczenie środowiska. Czy możemy to zmienić za pomocą  tzw. gospodarki cyrkularnej?


Kamil Szczygielski, Prezes zarządu Grupy EKOTECH: Jak najbardziej. Gospodarka cyrkularna ma dwa podstawowe cele: maksymalnie wydłużyć cykl życia produktu, a po jego zużyciu przywrócić do obiegu wszystko to, co zostało wykorzystane do jego produkcji. Siłą rzeczy takie podejście powinno wpłynąć na zmniejszenie odpadów w ogóle i ograniczyć do minimum ich składowanie. Oraz wpłynąć na zaoszczędzenie złóż naturalnych, bo w idealnym modelu do wytworzenia nowych produktów stosujemy tylko te surowce, które zostały już wcześniej wykorzystane.

Wspomniała Pani o wyrzucaniu do kosza na śmieci. Główny problem tkwi nie w tzw. odpadach komunalnych, które stanowią zaledwie 10 proc. wszystkich odpadków wytwarzanych w Polsce, a w odpadach przemysłowych, które stanowią pozostałe 90 proc. I to właśnie tam wprowadzenie obiegu zamkniętego powinno przynieść największe korzyści dla środowiska.

Co odróżnia GOZ od dotychczasowej tzw. gospodarki linearnej?

Upraszczając, w gospodarce linearnej schemat wygląda następująco – wyprodukuj, zużyj, wyrzuć. W przypadku recyklingu mamy do czynienia ze schematem: wyprodukuj, zużyj, wykorzystaj to co się da, a resztę wyrzuć. W przypadku gospodarki o obiegu zamkniętym cykl wygląda następująco: zaprojektuj tak, aby wszystko dało się ponownie wykorzystać, wyprodukuj, zużyj, a następnie wszystko wprowadź ponownie do obiegu.

Jak to wygląda w praktyce?

Najprostszym i najłatwiejszym do wyobrażenia przykładem są meble tworzone z produktów, które wyszły z użycia, mogą to być krzesła z palet, lampy z bębnów od pralek – tutaj kreatywność twórców zdaje się nieograniczona. Obiegi można zamykać także w większej, przemysłowej skali. Tutaj pojawia się nasz przykład: przetwarzamy popiół powstały ze spalania węgla w elektrowniach w spoiwa hydrauliczne, wykorzystywane w budownictwie drogowym. Czyli bierzemy materiał, który w branży energetycznej jest po prostu odpadkiem i dajemy mu drugie życie w postaci pełnowartościowego produktu dla branży budowlanej.

Jakie jeszcze korzyści daje GOZ?

GOZ daje korzyści zarówno środowiskowe, jak i ekonomiczne. Co do korzyści i oszczędności płynących z zastosowania tego modelu gospodarki: według wyliczeń Komisji Europejskiej GOZ może przyczynić się do stworzenia nawet 580 tys. miejsc pracy w samej Unii. Natomiast według fundacji Ellen MacArthur gospodarka cyrkularna może przynieść oszczędności w przedziale od 340 do nawet 630 mld dolarów rocznie. Natomiast w przypadku towarów konsumpcyjnych potencjalne oszczędności to nawet 700 mld dolarów.
Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy