Świece groźne dla zdrowia i środowiska. Wywiad z Bartoszem Bukowskim z Natural Bee

Przytulne wieczory z ulubioną książką i relaksującą muzyką. A może romantyczna kolacja z ukochaną osobą. Takim chwilom towarzyszy często blask świec. Kupując świece nie zastanawiamy się, jaki wpływ wywierają na nasze zdrowie i na środowisko. A może warto? O tym, dlaczego należy postawić na świecie naturalne, a czemu powinno się unikać tych parafinowych mówi w wywiadzie dla Ekologia.pl Bartosz Bukowski z firmy Natural Bee.fot. Natural beefot. Natural bee

Joanna Szubierajska: Kto stoi za Natural Bee?

Bartosz Bukowski Natural Bee: Często zadawane pytanie, jednocześnie dość przyjemne. Niektórzy patrząc na prowadzone przez nas konto na Instagramie czy też na Facebooku myślą, że zajmujemy się masową produkcją świec z wosku pszczelego. Jednak to nie tylko produkcja, ale nasza pasja. Jesteśmy młodym małżeństwem, które małymi kroczkami próbuje odnaleźć szczęście w biznesie handmade.

Skąd pomysł na założenie takiego biznesu? Jak wyglądały początki Waszej działalności?

Skąd pomysł? Od zawsze każde z nas chciało prowadzić własny biznes. Wszystko wyszło jakoś samoistnie, odpowiedni moment, pomysł i jego realizacja. Zawsze lubiliśmy kiedy w naszym domu było czuć ciepło domowego ogniska, a jednocześnie lubiliśmy bliskość natury

Początki nigdy nie są łatwe, u nas też nie były. Najtrudniej było znaleźć dostawcę prawdziwego, 100 proc. wosku pszczelego. To było dla nas nie lada wyzwanie, kolejne telefony, kolejne przesyłki z woskiem. Momentów zwątpienia było wiele, wiele straconych miesięcy. Ale zawsze przyświecała nam myśl, że nic nie dzieje się bez powodu, że wszystko ma swój plan i na wszystko przyjdzie czas. Tak też się stało w momencie kiedy podjęliśmy już decyzję o rezygnacji udało się znaleźć dostawcę i później jakoś wszystko ułożyło się już samo.

Dlaczego akurat świece?

Świece palą się u nas w domu każdego wieczoru, tak też zaczęła się nasz przygoda z tym produktem. Zaczęliśmy zgłębiać wiedzę na ten temat i natknęliśmy się na dość ciekawy artykuł, w którym była odpowiedź na nasze pytanie. Przeczytaliśmy o szkodliwości palenia świec parafinowych i tego dnia pozbyliśmy się wszystkich świec z naszego domu. Szukaliśmy świec, które byłyby dobrą alternatywą. Świece z wosku pszczelego, jeszcze kilka lat temu były trudnym do dostania produktem. Owszem można było znaleźć świece w kształcie figurek - piesków, kotków i innych, ale nie o to nam chodziło, szukaliśmy świec o klasycznych kształtach. Czytając wiele na ten temat dowiedzieliśmy się także, że świece z wosku pszczelego mają bardzo korzystny wpływ na górne drogi oddechowe. I owszem, od czasu palenia przez nas świec z wosku pszczelego zakończyły się jakiekolwiek infekcje. Stworzyliśmy coś czego nam brakowało, a teraz chcemy się tym dzielić z innymi.


Ale świece z parafiny są tańsze i łatwiejsze w produkcji

Świece z parafiny są bardzo toksyczne i szkodliwe dla zdrowia, dlatego też nie idziemy w tym kierunku.


Czym zatem wyróżniają się świece Natural Bee?


Natural Bee to produkt w 100% naturalny, wykonany z pasją i zamiłowaniem do natury. Wszystkie nasze świece mają klasyczne kształty, wykonujemy je własnoręcznie dbając przy tym o wszystkie szczegóły i detale. Jest to produkt bezpieczny dla zdrowia, świece nie zawierają barwników, ich kolor to 100% natury. Korzystnie wpływają na układ oddechowy dzięki zawartości propolisu znajdującego się w wosku pszczelim. Ich dobroczynne działanie chwalą sobie osoby z problemami astmy i zatok. Palą się jasnym płomieniem i spalają się trzy razy dłużej niż świece z taniej parafiny.

Jak tworzy się naturalne i ekologiczne świece? Czy jest to skomplikowany proces?

Samo wykonanie świecy nie jest skomplikowanym procesem. Jednak należy pamiętać, że praca z produktem w 100% naturalnym nigdy nie jest prosta. Każda partia wosku pszczelego jaką otrzymujemy jest inna, wszystko zależy od tego co spożywały pszczoły. Jeden wosk jest bardziej twardy inny mniej. Ta wiedza jest istotna przy dobieraniu knotów do świec. Teraz po wielu miesiącach doświadczeń jest nam dużo łatwiej, jednak czasami i nam zdarza się popełnić błąd. Tworzenie ekologicznych świec nie jest takie łatwe jak się wydaje jednak najważniejsze jest robić to co się lubi i robić to dobrze, a potem już wszystko staje się przyjemne.

Firma się rozrasta. Co dalej, jakie macie plany, zamierzacie wprowadzić kolejne produkty?

Aktualnie do naszej oferty wprowadzamy świece sojowe z dodatkiem naturalnych olejków eterycznych, te stają się bardzo popularne na rynku polskim. Niebawem w naszej ofercie pojawią się miłe niespodzianki cieszące każdego wielbiciela świec - drobne akcesoria w postaci podstawek pod świece. Jednak to w czym się specjalizujemy to nadal świece ze 100% wosku pszczelego i tego chcemy się trzymać bo to Natural Bee.

Dziękuję bardzo za rozmowę i życzę dalszych sukcesów.


Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy